Gramofóny

Čo je gramofón a na čo slúži?

Gramofón je mechanický hudobný prehrávač, ktorý číta pomocou ramienka s ihlou analógový záznam z drážok vytlačených do vinylových platní. Nedigitalizovaný zvuk je plnší a teoreticky by ste nemali spoznať rozdiel medzi ním a živou hudbou. Tomu môže brániť iba nedokonalý prenos mechanických kmitov po súčiastkach. Preto, ak túžite po ničím nerušenom počúvaní, je lepšie si priplatiť za kvalitné gramofóny, ktoré vás odmenia úžasným výkonom a malebným zvukom.

Aký gramofón si môžete zaobstarať?

Prvou predstavou mnohých ľudí môže byť starožitný retro gramofón s trúbkou. Tento prehrávač platní však rovnako, ako všetko okolo nás, prešiel od doby svojho vzniku mnohými premenami. Moderný gramofón však dokáže oveľa viac, než len vyčarovať zvuk z vinylových platní.

Chýba vám gramofónová platňa vášho obľúbeného interpreta? Potom zavítajte do sekcie vinylové platne a LP dosky.

Moderné gramofóny

Moderné gramofóny sa v dnešnej dobe vyrábajú s mnohými zaujímavými funkciami. Dokážu prehrať hudbu aj z iných médií, ako sú vinylové platne. Niektorých ľudí môže potešiť napríklad gramofón s CD prehrávačom, iných zase modely s možnosťou pripojenia bezdrôtových slúchadiel.

  • Gramofón s technológiou Bluetooth môžete ľahko prepojiť s bezdrôtovými reproduktormi.
  • Prehrávač platní s USB dokáže prehrať zvuk uložený na prenosnom flash disku.

Gramofón s reproduktormi (všetko v jednom)

Gramofóny s reproduktormi a zabudovaným zosilňovačom sa hodia skôr pre nenáročných poslucháčov. Okrem prehrávania vinylových platní bývajú tiež vybavené doplnkovými funkciami, ako sú napríklad FM rádio, budík alebo hodiny, a niekedy sú uložené v kufríku, aby bolo zaistené ich jednoduchšie prenášanie.

Kufríkové gramofóny vás môžu sprevádzať na cestách.

HiFi gramofóny

HiFi gramofóny majú jednoduchý čistý dizajn. Spravidla umožňujú vymeniť prenosku podľa vašich preferencií a tiež prehrávajú hudbu lepšie, než zariadenia typu „všetko v jednom“. Musíte k nim však ešte dokúpiť reproduktory, prípadne zosilňovač či receiver. V prípade, že chcete HiFi gramofón počúvať na slušnej úrovni z viackanálového AV receivera, potom sa poobzerajte po prístroji od 700 eur. K zosilňovaču alebo receiveru ľahko pripojte akékoľvek pasívne reproduktory.

V prípade, že máte záujem len o vinylový prehrávač, budú k nemu vhodným riešením aktívne reproduktory. Ku gramofónu vo väčšine prípadov dokážu prijímať signál len z jedného ďalšieho zdroja, čo môže byť limitujúcim faktorom pri budúcom rozširovaní HiFi zostavy.

Gramofóny pre dídžejov

Gramofóny pre dídžejov sú vyhotovené tak, aby zniesli náročné zaobchádzanie. Základom je priamy náhon a motor so silným krútiacim momentom. Tento prehrávač platní maximálne využijete v prípade, že si k nemu zaobstaráte aj mixážny pult, ku ktorému následne pripojíte štúdiové monitory.

Retro gramofóny

Retro gramofóny majú okrem prehrávania hudby jeden úžasný benefit, ktorý s nimi ide ruka v ruke. Ide totiž o skutočne jedinečný interiérový doplnok. Vaša chodba či obývačka sa s jedným z nich okamžite stane mimoriadne štýlovou a zaručene nadchne nejedného návštevníka. Staré gramofóny s trúbkou všetci dobre poznáme aj z rozprávok či z klasických filmov.

Retro gramofóny na kľučku s trúbkou vás vrátia späť v čase do minulého storočia a počúvanie hudby tak nadobudne úplne iný, priam až magický rozmer.

Ako funguje gramofón na kľučku?

Ako obyčajný, tak aj kufríkový gramofón na kľučku funguje na rovnakom mechanickom princípe. Otáčaním kľuky sa natiahne pružina, ktorá následne roztáča vinylovú platňu.

Gramorádio, čiže gramofón s rádiom

Staré gramorádio, čiže rádiogram by ste našli v pivnici či na povale nejednej domácnosti. Kedysi išlo o veľmi populárny prístroj. Gramorádiá dokážu okrem vinylových platní zachytávať aj stanice FM rádia.

Stále si neviete rady s výberom? Prečítajte si náš návod ako vybrať gramofón.

Gramofónové zostavy

V ponuke nájdete tiež gramofónové zostavy, ktoré obsahujú nielen samotný prehrávač, ale aj pokročilú vežu s veľkým množstvom funkcií a možností alebo výkonné reproduktory, ktoré k celej zostave skvele pasujú. Nebudete si tak musieť lámať hlavu s kompatibilitou jednotlivých komponentov.

Ako sa ovláda gramofón?

Gramofón môže mať tri druhy ovládania:

  • Manuálne ovládanie ponechá začiatok aj ukončenie prehrávania na vás. Gramofón sa nevypne ani na konci dosky a otáča sa, až dokým ho nevypnete. Tento systém využívajú drahé HiFi prístroje.
  • Poloautomat sa na konci dosky buď vypne, alebo sa zodvihne ramienko, prípadne sa ramienko gramofónu vráti do základne. Na vás zostáva už teda len spustenie prehrávania a položenie ramienka na dosku.
  • Automat po vložení dosky spustí stlačením tlačidla prehrávanie a gramofón už všetko zariadi za vás. Niekedy je k dispozícii aj funkcia „repeat“ pre automatické opakovanie celej strany dosky.

Gramofónová prenoska

Prenoska sa stará o rekonštrukciu zvuku z drážky dosky. Je jednou z najdôležitejších súčastí gramofónu a jej kvalita sa priamo prejavuje vo výslednom zvuku. Pri výbere alternatívnej prenosky je nutné vždy dodržať rozsah hmotnosti a prítlaku pre konkrétnu ramienko.

Hľadáte náhradné prenosky či ihly? Pozrite sa do sekcie príslušenstvo pre gramofóny.

Piezoelektrická prenoska

Piezoelektrická prenoska (keramická/kryštálová – do 20 eur) je najčastejšia u gramofónov typu „všetko v jednom“ a veľmi lacných riešení. Ponúka však nižšiu zvukovú kvalitu (frekvenčný rozsah približne 50 – 10 000 Hz) v porovnaní s MM/MC. Vyžaduje tiež až trojnásobne väčší tlak hrotu, čím zvyšuje opotrebovanie dosky. Niekedy je navyše fixne spojená s ramienkom, čo znemožňuje výmenu v prípade poničenia prenosky.

Elektromagnetická prenoska

Elektromagnetická prenoska (MM/MC – od 20 eur) je lepším variantom. Najpoužívanejšia je MM (s pohyblivým magnetom), ktorá ponúka výborné zvukové vlastnosti pri priaznivej obstarávacej cene a pokrýva aj širší frekvenčný rozsah než CD (cca 20 – 20 000 Hz). Variant MC (s pohyblivou cievkou) je určený pre „fajnšmekrov“ a zvukový prínos je poznať iba so špičkovým predzosilňovačom a zodpovedajúcou HiFi zostavou v cene stoviek eur.

Frekvenčný rozsah prenosky udáva, aké frekvencie (kmitočty) dokáže prenoska sňať z drážky gramofónovej platne a následne ich odovzdať zosilňovaču či aktívnym reproduktorom. Mladý človek do 30 rokov počuje frekvencie v rozsahu 20 – 20 000 Hz, krajné frekvencie však počuje len veľmi potichu. S vyšším vekom sa tento útlm okrajov (basov/výšok) zväčšuje.

Gramofónový predzosilňovač

Elektromagnetické prenosky (MM/MC) vytvárajú zvukový výstup s napätím menším, než vyžaduje bežný analógový vstup. Preto musí byť medzi týmito typmi prenosiek a zosilňovačom ešte predzosilňovač. Ten musí vedieť spolupracovať s prenoskou osadenou v gramofónu. Všetky predzosilňovače dokážu zosilniť signál z prenosiek MM, kvalitnejšie potom aj z typu MC (predzosilňovač Phono MM/MC). Gramofóny s piezoelektrickou prenoskou predzosilňovač nepotrebujú.

Akým spôsobom môže byť riešený predzosilňovač gramofónu?

Predzosilňovač gramofónu môže byť riešený tromi spôsobmi.

  • Gramofón s predzosilňovačom pripojíte k ľubovoľnému zosilňovaču, AV receiveru či aktívnym reproduktorom.
  • Gramofón s vypínateľným predzosilňovačom umožňuje použitie externého predzosilňovača aj vstavaného v gramofónu. Predzosilnený výstup je označovaný „Line“ a neupravený signál prenosky „Phono“.
  • Gramofón bez predzosilňovača je HiFi model. Pri takýchto sa počíta s použitím kvalitnejších stereofónnych zosilňovačov/receiverov so vstavaným predzosilňovačom či použitím samostatne predávaných predzosilňovačov najvyššej kvality.

Aký typ náhonu pre gramofóny vybrať?

Náhon je dôležitý pre to, aby sa doska správne otáčala a gramofóny bezchybne fungovali.

  • Náhon remienkom využívajú gramofóny na domáce počúvanie. Nezáleží pri tom, či ide o cenovo dostupné modely, alebo HiFi výrobky. Ak je motor dokonale oddelený od šasi gramofónu (ideálne uložený úplne mimo tanier), prináša to výhodu minimálneho prenosu vibrácií na dosku. Remienok ale musíte raz za čas vymeniť.
  • Priamy (stredový motor) mávajú hlavne gramofóny pre dídžejov, kde je kvôli presnému riadeniu otáčok, silnému krútiacemu momentu a jemnému nastaveniu rôznych parametrov jediným použiteľným riešením. Nájdete ho aj u niektorých gramofónov na domáce počúvanie.

Zaujímajú vás lacné gramofóny? Vyskúšajte zoradenie podľa ceny.

Najpoužívanejšie rýchlosti otáčok a formáty vinylových platní

Všetky v súčasnosti vydávané dosky sú určené pre rýchlosť prehrávania 45 alebo 33,3 otáčok za minútu a obe tieto rýchlosti podporujú všetky gramofóny v našej ponuke. Rýchlosť prehrávania 78 ot./min vyžadujú iba staré šelakové platne, ktorých výroba skončila v 60. rokoch.

Priemer dosky Rýchlosť otáčok Typ
12" (30 cm) 33,3 ot./min 45 min LP (dlhohrajúca doska)
45 ot./min 12" single, maxi single
10" (25 cm) 33,3 ot./min LP (dlhohrajúca doska)
78 ot./min 3 min doska (*vyžaduje špeciálnu ihlu)
7" (17,5 cm) 45 ot./min Single
45 ot./min Rozšírený single (EP – extended play)

Ak gramofón podporuje rýchlosť 78 ot./min, neznamená to, že by ste mohli bez akejkoľvek zmeny púšťať dosky s rýchlosťou 33/45 a 75 ot./min. Vo väčšine prípadov na prehrávanie rýchlosťou 78 ot./min musíte zakúpiť a nainštalovať špeciálnu prenosku alebo minimálne vymeniť ihlu kvôli odlišnej šírke drážky vinylov.

Aké majú gramofóny ramienko?

To, aký typ ramienka majú gramofóny, hrá väčšiu úlohu než sa môže zdať.

  • Rovné ramienka držia dosky lepšie v drážke než tie zahnuté, v zvukovej kvalite za nimi však vo väčšine prípadov zaostávajú.
  • Zahnuté alebo dvojito zahnuté (esovité) ramienko umožňuje lepšie nastavenie snímacieho uhlu, výborne kopíruje drážku dosky a poskytuje lepší zvuk než rovné ramienko. U poškriabaných dosiek horšej kvality môže vyskočiť z drážky.