GPS navigácie

Výhody a nevýhody GPS navigácie

Oproti tradičným papierovým mapám majú GPS navigácie plno výhod, ale aj nevýhod.

 • Aktualizácia trás.
 • Výpočet doby jazdy.
 • Hlasová navigácia.
 • Upozornenie na vysokorýchlostnú jazdu.
 • Široká ponuka podľa typu dopravného prostriedku.
 • Prehľad o colniciach, kolónach a opravách.
 • Vyššia obstarávacia cena.
 • Nutnosť občasnej aktualizácie trás.
 • Vyžaduje pripojenie k sieti alebo nabitú batériu.

Jazdíte často do prírody mimo signál a potrebujete mať vždy dostupné mapy? GPS navigácia nemusí mať na výlet dostatočnú kapacitu batérie. V takýchto prípadoch pomôžu klasické mapy.

Na čo sa zíde GPS navigácia v dobe inteligentných telefónov?

Inteligentné telefóny sú v dnešnej dobe multifunkčné zariadenia, ktorým nechýba ani GPS navigácia. Ich hlavnou slabinou je ale nutnosť pripojenia k internetu alebo sťahovanie veľkého množstva dát. Nepretržité používanie telefónu počas dlhej cesty ho môže tiež prehriať a poškodiť batériu. GPS navigácie sú za to na tieto účely stavané.

Plánovanie trasy zvládne aj držiak na mobil a inteligentná mobilná aplikácia. Navigácia telefónom ale vyžaduje neustále pripojenie k internetu, ktoré rýchlejšie vybíja batériu. Aj napriek tomu GPS navigácia do mobilu postačí na občasné, krátke trate.

Ako sa delia GPS navigácie podľa dopravného prostriedku?

Všeobecne rozlišujeme GPS navigácie do auta, na motorku a pre nákladiaky. Každý typ má svoje určité špecifikácie, ktoré sú nevyhnutné pre jednoduché a bezproblémové používanie v danom prostredí.

GPS navigácia do auta

GPS navigácia do auta v sebe kombinuje praktickosť a elegantný dizajn. Zameriava sa na funkcie, medzi nimi napríklad zobrazovanie záujmových bodov, parkovací asistent a multimediálny prehliadač, ktoré sú dôležité pre používateľov automobilov.

GPS navigácia pre kamióny

GPS navigácia pre kamióny je určená priamo na mieru vodičom nákladiakov. Disponuje dôležitými funkciami pre vodiča a vyhľadáva tú najlepšiu cestu s dostatočnou šírkou a kvalitou vozovky. GPS navigácie do kamiónu sa vyznačujú väčšími displejmi s uhlopriečkou šesť a viac palcov.

V sekcii príslušenstvo si pre svoju GPS navigáciu môžete dokúpiť puzdrá alebo držiaky.

GPS navigácia na motorku

GPS navigácia na motorku je prispôsobená outdoorovým podmienkam a zaručí ľahké čítanie údajov z displeja. Je preto chránená proti dažďu a niektoré druhy sú vybavené aj slnečnou clonou. Prémiová GPS navigácia na motorku dokonca prenáša zvuk priamo do prilby pomocou Bluetooth.

GPS navigácia na bicykel

GPS navigácia na bicykel najviac poslúži občasným turistickým aj profesionálnym cyklistom, ktorí jazdia dennodenne. Vlastnosťami je podobná tej na motorky, ale býva ľahšia, aby príliš neovplyvnila riadenie bicykla. GPS aplikácia na bicykel sa tiež líši menším displejom, ktorý poskytuje menej detailov, často bez farebných vizuálov.

GPS navigácia na turistiku

GPS navigácia na turistiku je určená predovšetkým na pešie použitie v odľahlých oblastiach, kde nie je ľahké získať signál v telefóne. Ide o vysoko odolné zariadenie s vyššou kapacitou batérie, menším displejom a nízkou hmotnosťou. Turistická GPS navigácia je často vybavená aj výškomerom a kompasom.

GPS navigácie s extra funkciami

GPS navigácie s extra funkciami navyše môžu disponovať kamerou alebo rádiom.

GPS navigácia do auta s kamerou

GPS navigácia do auta s kamerou v sebe kombinuje klasickú navigáciu do auta a kameru, ktorá zaznamenáva priebeh vašej cesty a v prípade dopravnej nehody môžete tieto záznamy využiť. Tento typ GPS navigácie do auta musíte umiestniť tak, aby mala kamera dostatočne dobrý záber.

Autorádiá s GPS navigáciou

GPS navigácie s autorádiom sa zapájajú priamo do palubnej dosky. Väčšinou sú vo veľkosti 2 DIN, teda dvoch autorádií, a okrem rádia dokážu prehrať aj médiá z CD, DVD aj USB flash diskov. Ide o ideálne riešenie pre každého, kto hľadá modernú kombináciu GPS navigácie a rádia.

Aké mapy GPS navigácie obsahujú?

Dôležitým parametrom počas výberu GPS navigácie je ich pokrytie a aktualizácia máp.

Pokrytie GPS navigácie: kam máte v pláne vyraziť?

Mapy a ich pokrytie sú základom každej GPS navigácie do auta. Dobre si rozmyslite, či GPS využijete len po Slovenskej republike, alebo či plánujete cestovať aj v zahraničí. Všetky modely disponujú určitým balíčkom predinštalovaných máp. Najlepšia navigácia je tá, ktorá už od kúpy obsahuje všetky požadované mapy.

 • základné modely ponúkajú spravidla mapy len pre Slovenskú republiku.
 • balíčky si možno dokúpiť aj neskôr, prípadne možno dokúpiť len mapu pre určitú krajinu.
 • drahšia GPS navigácia do auta obsahuje mapy strednej alebo východnej Európy a veľa ďalších.

Objavte nové trasy s aktualizáciou GPS navigácie

S navigáciami úzko súvisí aj aktualizácia máp. Nie je totiž nič horšie, ako keď vás zastaralé GPS navigácie vedú veľkými okľukami okolo rok starej diaľnice. Veľa výrobcov ponúka aktualizácie zadarmo doživotne alebo na určitý čas od nákupu. Prípadne si aktualizované mapy do GPS navigácie môžete aj zakúpiť.

Dá sa GPS navigácia do auta zadarmo aktualizovať? Je to je možné. Niektorí výrobcovia totiž poskytujú doživotnú aktualizáciu máp bez poplatkov.

Na čo sa zamerať pri výbere GPS navigácie?

Počas výberu GPS navigácie odporúčame vyberať podľa nasledujúcich parametrov:

Ako dlho vydrží GPS navigácia na jedno nabitie?

U bežnej GPS navigácie do auta nemusíte kapacitu batérie riešiť, pretože ju môžete jednoducho nabíjať počas cesty. Preto je tento parameter dôležitý pre motorkárov a cyklistov, ktorí počas cesty GPS nenabíja. Na výber je navigácia GPS s až šesťhodinovou výdržou, vyberte si preto zodpovedajúcu kapacitu podľa vašich trás.

Veľkosť displeja GPS navigácie

GPS navigácie do auta sú bežne v ponuke s veľkosťou uhlopriečky od 3,5 palcov, teda necelých 9 cm. Pre komfortné ovládanie a prehľad sa odporúča zvoliť uhlopriečku displeja okolo štyri až päť palcov, ale môžete si zaobstarať aj displej s uhlopriečkou deväť palcov, ak máte naozaj veľké čelné sklo a navigácia vám nebude prekážať vo výhľade.

Jazyková lokalizácia GPS navigácie

GPS navigácie prichádzajú s rôznymi jazykovými lokáciami. Medzi najčastejšie jazyky hlásenia cesty aj rozhrania patrí angličtina a nemčina, ale nemal by byť problém ani so slovenčinou. Vyberte si preto tú správnu GPS, ktorej budete rozumieť.

Koľko máp pojme GPS navigácia?

Parameter interného úložiska značí, koľko máp a bodov záujmov dokáže GPS navigácia uložiť. Podľa modelu dokáže pojať až 16 GB dát s možnosťou rozšírenia úložiska pomocou SD karty pre ešte viac máp alebo dokonca hudby. Preto odporúčame vyberať si navigácie GPS podľa množstva máp a súborov, ktoré budete potrebovať.

GPS navigácia s RDS-TMC sleduje aktuálne informácie o doprave a počasí

GPS navigácia do auta vybavená RDS-TMC prijímačom včas zistí, kde sú na ceste dopravné problémy a informuje vás o nich s dostatočným predstihom. Za túto službu vodiči neplatia žiadne poplatky navyše.

Pripojenie k internetu rozšíri možnosti používania GPS navigácie

GPS navigácie s pripojením k internetu vám mnohonásobne uľahčia vašu cestu. Vďaka tejto funkcii budete mať vždy aktuálne informácie o doprave. Pripojenie k sieti WiFi ďalej umožňuje aktualizáciu máp bez počítača, a dokonca dovolí preniesť trasu naplánovanú vo smartfóne do GPS navigácie.

GPS navigácia ponúka rôzne užitočné vlastnosti a funkcie

GPS navigácia môže mať mnoho funkcií a vlastností, ktoré vám ešte viac spríjemnia cestu.

 • parkovací asistent pomáha vyhľadať v cieli miesto na parkovanie.
 • multimediálny prehliadač umožňuje prehliadanie fotografií a spúšťanie hudby.
 • služby Live vám posielajú najnovšie dopravné informácie cez RDS-TMC prijímač zadarmo.
 • asistent radenia do pruhov vám pomôže s predstihom sa zaradiť do správneho jazdného pruhu.
 • podporou záujmových bodov vám auto navigácia ukáže aj benzínky, parkovisko, zaujímavé miesta atď.
 • antireflexný displej zamedzí nepríjemným oslepujúcim odleskom a zaistí výbornú viditeľnosť.
 • fotorealistické náhľady križovatiek vám vďaka grafickému znázorneniu križovatky uľahčia orientáciu.
 • funkcia eko trasy plánuje cestu tak, aby došlo k úspore paliva a zníženiu negatívnych vplyvov na životné prostredie
 • s ukazovateľom povolenej rýchlosti vám autonavigácia na displeji ukáže maximálnu povolenú rýchlosť v danom úseku. Pri jej prekročení vás zvukovým signálom upozorní.