Externé dátové úložiská (HDD a SSD pevné disky)

Externé dátové úložisko a jeho druhy

Externé úložisko môže mať rôznu podobu v závislosti od konkrétneho účelu, na ktorý je určené. Úložiská sa od seba líšia kapacitou využiteľného priestoru, ale aj rozmermi. Pre prípad, že by ste sa v našej ponuke neorientovali, alebo niektorý z typov nepoznali, tak si jednotlivé druhy bližšie opíšeme.

Externý disk

Externý disk je pamäťové externé úložisko pre dáta, ktoré sa dá pripojiť k počítaču, notebooku, ale napríklad aj k herným zariadeniam. Spravidla máte možnosť si vyberať medzi HDD s formátom 3,5" a SSD 2,5" diskom. Tieto externé disky sa líšia niektorými vlastnosťami a obe majú svoje výhody aj nevýhody.

HDD externé disky

Externé disky 3,5" (HDD) sú stále obľúbené vďaka svojim väčším úložným kapacitám v rámci pomeru cena/výkon. V dnešnej dobe si môžete zaobstarať disk vo veľkosti niekoľkých desiatok terabajtov a zálohovať tak všetky svoje dáta naraz. Ich slabinou je však možnosť poškodenia otrasmi a väčšie rozmery.

SSD externý disk

Externé SSD sa tešia veľkej obľube vďaka vyššej odolnosti, rýchlemu spracovaniu dát a kompaktnej veľkosti. Všeobecne platilo, že celková kapacita týchto diskov bývala nižšia, ale v dnešnej dobe sú už v ponuke aj SSD disky vo veľkostiach niekoľkých terabajtov a priestor vás nebude obmedzovať.

Prenosné externé úložisko NAS

Inteligentné dátové úložiská (NAS) sú samostatne napájané zariadenia, ktoré vám dokážu zálohovať aj vaše firemné dáta na profesionálnej úrovni. Vďaka tejto dômyselnej technológii si budete môcť vaše cenné dáta zálohovať paralelne zrkadlením RAID na viacerých diskov. Zálohujte si tak disky spoľahlivo priebežne v čase.

Externé úložisko NAS používa spravidla hardvérové šifrovanie. Takéto šifrovanie dát kóduje dáta pomocou doteraz neprelomenej normy AES. Smernica GDPR tiež odporúča dáta šifrovať a ide teda o veľmi vhodný variant zabezpečenia.

Flashdisky a prenosné USB disky

Flashdisky a prenosné USB disky sú zo všetkých druhov rozmerovo najmenšie a sú často využívané na kancelárske alebo študijné účely, ale rovnako tak dobre zvládnu uložiť aj film alebo albumy fotografií. Vďaka svojim rozmerom sa flashdisky zmestia aj do vrecka alebo kabelky.

Externé úložisko a pripojenie

Externé úložisko je v ponuke s možnosťou pripojenia pomocou rozhrania USB Type-C Thunderbolt, alebo aj stále ešte prostredníctvom kedysi bežného USB 2.0. S typom pripojenia úzko súvisí aj rýchlosť prenosu dát. Externý disk s pripojením USB 2.0 dokáže dosiahnuť rýchlosť čítania až 480 Mbit/s, ale rozhranie USB 3.2 Gen 2x2 zvládne už dokonca rýchlosť až 20 Gb/s.

Pokiaľ máte požiadavky na fyzickú výdrž, príde vám vhod vyľľia odolnosť disku. V ponuke sú chránené pogumované zariadenia dokonca aj s krytím IP55 garantujúcim odolnosť proti vode.