Televízne, rádiové (DVB-T, DAB) antény
Vonkajšie, alebo izbové antény na TV pre digitálny príjem?
Antény na TV slúžia na príjem pozemného DVB-T signálu. Doma môžete sledovať verejne dostupné TV programy aj počúvať rádiové stanice. Bežná je anténa na televízor do izby, ale častejšie narazíte na vonkajšie. Známe sú aj DVB-T antény s LTE filtrom. Poďme si všetko bližšie predstaviť.
Pre slabý signál sú stvorené vonkajšie antény na televízor
So slabým zdrojom signálu si poradia vonkajšie televízne antény. Hodia sa, ak nemáte priamy kontakt s vysielačom. Vonkajšia televízna anténa na strechu má najlepší príjem, ak je natočená správnym smerom. Pri inštalácii nezabudnite na pevné uchytenie, aby odolala silnému vetru.
Najlepšia vonkajšia TV anténa má byť vodoodolná, ale aj odolná voči prudkému vetru. Na tieto vlastnosti berte ohľad pri jej výbere. Využitie nájdu aj antény na televízor so zosilňovačom, ktoré ponúkajú lepší príjem digitálnej televízii.
Skvelý signál zachytia štýlové izbové antény na TV
Izbové televízne antény oceníte iba v obytných zástavbách, pri ktorých ste v priamom kontakte s vysielačom. Hlavnou výhodou je, že vďaka zaujímavému dizajnu splynú s interiérom. Nemusia dobre fungovať v husto obývaných oblastiach alebo v miestach, kde je vyvýšený terén. K dispozícii je aj bezdrôtová TV anténa.
Parametre vám prezradia, ako je na tom vaša anténa na televízor
Každá anténa na televízor má svoje parametre, poďme si ich bližšie predstaviť.
- Ziskovosť je najdôležitejší parameter. Uvádza sa v dB a označuje, akú silu príjmu TV antény majú. Vyššia hodnota značí lepší výkon. Na kratšiu vzdialenosť od vysielača postačí 10 dB. Na väčšiu potom rozhodne zvoľte hodnotu medzi 20 až 26 dB.
- Frekvenčný rozsah určuje frekvencie, na ktorých televízna anténa dokáže získavať signál. Na území Slovenskej republiky sa používa spravidla frekvenčný rozsah medzi 482 – 786 MHz.
- Počet kanálov vypovedá o tom, koľko staníc dokážete naladiť na svojom televízore. V SR sa vysiela na kanáloch 21 až 69, ktoré zodpovedajú vyššie uvedenému frekvenčnému rozsahu.
- Polarizácia znázorňuje nastavenie polohy televíznej antény. Horizontálne ju využijete takmer všade – okrem veľkých miest. V nich sa uplatňuje vertikálna poloha pre príjem signálu. Zlé nastavenie polarizácie môže znemožniť príjem.
Chystáte sa na výlet? Potom sa bude hodiť televízna anténa do auta, poprípade vášho karavanu. Tá vám umožní v oblasti s dobrým príjmom naladiť obľúbené televízne aj rozhlasové stanice.
Na čo nezabúdať pri výbere antény na televízor?
Keď vám ruší príjem mobilný signál, siahnite po filtrovaní LTE
Pozemné vysielanie DVB-T môže byť pri televíznej anténe rušené vysokorýchlostným prenosom dát v mobilnej sieti LTE. To spôsobuje nepríjemnosti, a to najmä pri kanáloch 59 (778 Mhz) a 60 (786 Mhz). Týmto problémom pomôžu predísť antény s LTE filtrom alebo LTE filtre.
Čo má spoločné DVB-T2 a DVB-T anténa?
Antény na TV sú často označované ako DVB-T2 alebo DVB-T antény. Týmto údajom sa však nenechajte zmiasť. Samotný signál spracováva až koncové zariadenie (televízor, set-to-box), ktoré si ho dekóduje. Preto nová televízna DVB-T2 anténa nie je nutnosťou.
Rádio poskytne anténa na TV s príjmom FM alebo DAB
Ak máte v pláne počúvať aj rádio, potom dajte pozor na to, aby anténa na TV mala príjem FM signálu. Kvalitnejším variantom je potom digitálny formát DAB. Ten vám navyše poskytne obrazové dáta o tom, čo práve hrá. Bohužiaľ DAB alebo DAB+ nie je tak rozšírené medzi rádiovými stanicami.
Ten najlepší obraz ponúknu antény na TV s podporou 4K/UHD rozlíšenia
Aj vysoké rozlíšenie si žiada svoju cenu, a preto by DVB-T2 anténa mala podporovať 4K/UHD rozlíšenie. Ak váš televízor disponuje daným zobrazením, určite na tento parameter pri kúpe nezabúdajte. Antény na televízor s podporou vysokého rozlíšenia sú jasnou investíciou do budúcnosti.
Montáž televíznej antény rozhodne zverte odborníkovi. Pri inštalácii svojpomocne sa často stáva, že TV anténa nefunguje správne, alebo vôbec.