Konzoly a držiaky na televízory

Aké má držiak na TV na stenu výhody?

Držiak na TV na stenu nie je obľúbený len tak náhodou. Jeho špecifické umiestnenie na stene so sebou prináša niekoľko výhod, ktoré sa hodia v každej domácnosti. Aké modely patria medzi tie najzaujímavejšie?

  • Vďaka VESA štandardu máte istotu kompatibility držiaka a TV.
  • Niektoré držiaky umožňujú nastavenie pozície televízora v niekoľkých osiach.
  • Držiak na televízor na stenu šetrí miesto. Nebudete totiž potrebovať ani TV stolík, ani stojan.

Držiaky TV na stenu a štandard VESA

Aby sa dali držiaky TV na stenu čo najjednoduchšie nainštalovať, existuje štandardizované VESA uchytenie definujúce rozstup dier na zadnej strane televízora. Pri výbere držiaka si tak stačí overiť, či podporuje rozmery a hmotnosť vášho televízora.

Držiaky TV na stenu bývajú vďaka nastaviteľnej konštrukcii široko variabilné. Jeden držiak tak možno využiť pre viacero televízorov. Výrobcovia stojanov vždy uvádzajú minimálne a maximálne podporované rozmery.

Ako správne zmerať rozteč VESA štandardu?

Medzi najbežnejšie VESA štandardy patria 75 x 75 mm, 100 x 100 mm, 200 x 100 mm, 200 x 200 mm alebo 400 x 400 mm. Ako postupovať pri meraní a vybrať kompatibilný držiak na stenu TV?

  • Začnite zmeraním vodorovnej (horizontálnej) vzdialenosti otvorov na skrutky na zadnej strane TV.
  • V druhom kroku zmerajte zvislú vzdialenosť medzi otvormi. Oba parametre zapíšte (napr. 400 x 200 mm).
  • Pri výbere držiaka zvoľte taký, ktorý podporuje vami namerané hodnoty.

Pozor, namerané hodnoty (horizontálne a vertikálne) nemožno vzájomne zamieňať.

Fixný stojan na televízor na stenu je konštrukčne najjednoduchší

Fixný stojan na televízor na stenu je najlacnejším a čo sa pohybu týka najobmedzenejším variantom. Pokiaľ však potrebujete vysokú nosnosť a čo najmenšiu vzdialenosť TV od steny, predstavuje ideálnu voľbu.

Fixné držiaky umožnia zavesiť TV na stenu ako obraz bez možnosti jej ďalšieho polohovania. Unesú ťažšie televízory a uchytia ich tesne pri stene len s najnutnejšou medzerou.

Sklopný držiak na televízor na stenu

Sklopný držiak na televízor na stenu rozširuje funkčnosť fixného držiaka o možnosť sklopiť TV dole, väčšinou v rozsahu od 0° do až 20°. Tiež má pomerne vysokú nosnosť a v nesklopenom stave len o niečo málo väčšiu medzeru od steny ako tomu je pri držiakoch fixných.

Kĺbový držiak na televízor na stenu

Kĺbový držiak na televízor na stenu je z hľadiska uchytenia a pohybu televízora najvariabilnejší. Varianty bez ramena umožnia TV natáčať iba do strán, držiaky s ramenom potom prinášajú skutočnú voľnosť pri pohybe s televízorom. Vďaka nim je možné ho vysunúť dopredu, sklopiť, otočiť do strán, alebo dokonca nastaviť výškovo.

Zložitejší držiak na stenu na TV s kĺbom si samozrejme vyberá svoju daň v podobe vzdialenejšieho umiestnenia televízora od steny v základnej polohe. 

Pozor dajte tiež na hmotnosť, akú má stojan na televízor na stenu 

Kĺbový stojan na televízor na stenu má často definované vhodné rozmedzie hmotnosti TV. Niektoré pozície držiaka totiž môžu zaisťovať plynové piesty, ktoré pre správnu funkčnosť potrebujú splniť maximálnu, ale aj minimálnu hmotnosť TV.