Digitálne zrkadlovky

Rozdelenie digitálnych zrkadloviek

Digitálne zrkadlovky možno rozdeliť do troch hlavných skupín, ktoré sa líšia konštrukciou, cenou a množstvom funkcií:

Amatérske zrkadlovky

Amatérske zrkadlovky pre začiatočnýkov sú plnohodnotné zrkadlové fotoaparáty, ktoré výslednou kvalitou nijako výrazne nezaostávajú za drahšími modelmi. Zrkadlovka pre začiatočníkov či amatérov má spravidla prehľadné ovládanie, kompaktnú a ľahkú konštrukciu. Zrkadlovka pre začiatočníka má taktiež vo výbave zabudovaný interný blesk. Digitálna zrkadlovka pre začiatočníka sa pohybuje do 970 eur.

Pri výbere zrkadlovky myslite aj na nutnosť obstarania príslušenstva (objektívy, statívy, filtre a ďalšie fotopríslušenstvo). Väčšina príslušenstva nie je kompatibilná medzi modelmi rôznych výrobcov, a každý fotoaparát zrkadlovka má častokrát špecifické príslušenstvo.

Poloprofesionálna zrkadlovka

Poloprofesionálna zrkadlovka pre pokročilých je robustnejšia, odolnejšia a ťažšia ako amatérske zrkadlovky či zrkadlovky pre začiatočníkov. Oproti amatérskym modelom poloprofesionálna zrkadlovka tiež ponúka pokročilé fotografické režimy, nastavenia a zvyčajne aj väčší LCD displej so stavovou časťou na nastavenie expozičných hodnôt. Zrkadlovka pre pokročilých či profesionálna zrkadlovka vás môže vyjsť až na 2 400 eur.

Profesionálne digitálne zrkadlovky

Profesionálne digitálne zrkadlovky ponúkajú detailné nastavenie, širokú škálu fotografických režimov a bezchybnú spoľahlivosť, rýchlosť aj odolnosť. Zrkadlovka pre profesionálov väčšinou nemá integrovaný blesk – počíta sa s využitím externých bleskov s lepšími výsledkami. Zrkadlovka bez kompromisov sa ľahko môže vyšplhať aj nad 3 500 eur.

Ako sa popasovať s pokročilými funkciami zrkadlovky

Zrkadlovky s objektívom aj bez ponúkajú rad fotografických funkcií. Medzi tie pokročilé patrí nastavenie citlivosti ISO, vyváženie bielej farby alebo času expozície. Každá zrkadlovka zároveň prináša aj niekoľko manuálnych, poloautomatických a plne automatických režimov fotografovania.

  • Režim M je plne manuálny režim, fotograf nastavuje expozičný čas, clonu, ale aj expozíciu a hĺbkou ostrosti
  • Režim P je poloautomatický, fotoaparát nastaví čas aj clonu a na vás je výber hodnoty ISO a ďalších hodnôt
  • Režim TV umožňuje nastaviť čas expozície a ISO, zrkadlovka automaticky nastaví najvhodnejšiu clonu
  • Režim AV je opakom režimu TV, najskôr nastavíte clonu, zrkadlovka potom doplní čas expozície

Medzi automatické režimy fotenia patrí režim portrét, makro, šport, režim pre nočné fotografovanie a režim na zachytenie krajiniek.

Na čo sa zamerať pri výbere digitálnych zrkadloviek?

Okrem pokročilých funkcií má digitálna zrkadlovka aj rad parametrov, ktoré nemožno ovplyvniť. Aké to sú a ako ovplyvňujú výkon fotoaparátu?

Typ a veľkosť snímača digitálnych zrkadloviek

Zrkadlovky najčastejšie používajú Full Frame (niektoré preto nazývame aj full frame digitálne zrkadlovky) či APS-C snímače. Full Frame snímač má rovnakú veľkosť ako políčko kinofilmu a prejavuje sa kvalitnými detailmi s verným vykreslením obrazu. APS-C je menší snímač, ktorý nájdeme pri lacnejších modeloch alebo ho má vo výbave zrkadlovka pre začiatočníkov.

Uhol záberu objektívu

Uhol záberu objektívu (po anglický Crop Faktor) ekvivalent ohniskovej vzdialenosti udáva, koľkokrát je senzor fotoaparátu menší ako políčko kinofilmu (Full Frame) a ovplyvňuje ohniskovú vzdialenosť objektívu a zorný uhol zrkadlovky. Všeobecne platí, že väčší Crop Faktor (menší senzor) znamená menší uhol záberu.

Typ senzora Veľkosť senzora Crop faktor
Full Frame (35 mm film) 36 × 24 mm 1
APS-C (Nikon, Pentax, Sony) 23,6 × 15,6 mm 1,5
APS-C (Canon) 22,2 × 14,8 mm 1,6

Objektív s ohniskovou vzdialenosťou 50 mm a zrkadlovka s typom senzora APS-C a Crop Faktorom 1,5 znamená výslednú ohniskovú vzdialenosť 75 mm (50 mm × 1,5).

Má každá zrkadlovka stabilizáciu obrazu?

Zrkadlovka zvyčajne nemá zabudovanú stabilizáciu obrazu. O stabilizáciu sa všeobecne stará objektív zrkadlovky, ktorý dokáže pohybom optických členov vo svojej konštrukcii minimalizovať rozmazanie spôsobené roztrasením rúk. V prípade videa potom výrazne pridá na prirodzenosti a stabilite.

Zrkadlovka a rýchlosť ostrenia

Zrkadlovka, alebo kompakt? Za digitálne zrkadlovky výrazne prehovára okrem iného aj oveľa rýchlejšie ostrenie. Rýchle a presné ostrenie oceníte najmä pri fotografovaní rýchlych pohybov. Ostrenie zaisťuje motor v tele zrkadlovky alebo ultrazvukový vnútorný motor objektívu, ktorý je zo všetkých variantov najrýchlejší.

Fotí vaša digitálna zrkadlovka nažltlé, šedivé, príliš tmavé alebo naopak svetlé zábery? Skúste sa pohrať s expozíciou a vyvážením bielej.

Typ hľadáčika zrkadlovky

Digitálne zrkadlovky umožňujú fotenie prostredníctvom displeja aj zabudovaného hľadáčika. Obraz prechádzajúci objektívom je systémom zrkadiel niekoľkokrát odrazený a premietaný do hľadáčika. Hlavné rozdiely medzi hľadáčikmi sú predovšetkým vo veľkosti a v miere zväčšenia.

Bajonet je jednou z najdôležitejších častí zrkadlovky

Bajonet zrkadlovky slúži na uchytenie objektívu k telu fotoaparátu. Každý výrobca má väčšinou vlastný typ bajonetu, a preto nie sú objektívy a telá rôznych značiek navzájom kompatibilné. Kompatibilitu možno vyriešiť redukciami a adaptérmi, avšak s obmedzením niektorých funkcií objektívu.

Ďalšie dôležité funkcie a vlastnosti zrkadlovky

  • Kvalitný displej prináša jednoduché spätné prezeranie fotografií a natáčanie videosekvencií – foťáky zrkadlovky už v dnešnej dobe väčšinou kvalitným displejom disponujú.
  • Podpora videa umožňuje natáčať videá pomocou fotoaparátu. Maximálne rozlíšenie zaistí zrkadlový fotoaparát 4K.
  • Výdrž batérie sa uvádza v počte snímok na jedno nabitie. V závislosti na kapacite batérie môže fotoaparát zrkadlovka na jedno nabitie vyhotoviť viac ako 350 snímok.