Čítačky pamäťových kariet
Čítačka pamäťových kariet – interná, alebo externá?
Interné čítačky pamäťových kariet sa vyskytujú predovšetkým v počítačoch, kde je čítačka kariet spojená so základnou doskou. Ak tu nie je od výroby, ale zariadenie je konštrukčne riešené na jej umiestnenie, interná čítačka pamäťových kariet môže byť dokúpená a osadená.
- Nezaberá žiadne miesto navyše
- Môže mať port navyše, napríklad USB 3.0
- Pre niekoho zložitejšia montáž
Externé čítačky pamäťových kariet sa pre zmenu ku koncovému zariadeniu pripájajú použitím vonkajšieho rozhrania (najčastejšie USB) a okrem počítača ich je možné pripojiť aj k televízoru, tabletu alebo telefónu. Existujú ako multiformátové čítačky pre niekoľko typov pamäťových kariet, alebo len pre jeden konkrétny typ.
- Využijete ju pri viacerých zariadeniach
- Má kompaktné rozmery a nízku hmotnosť
- Zaberá port a niekedy aj miesto na stole
Čítačka pamäťových kariet sa dá pripojiť aj k mobilným telefónom, tabletom či 2v1 zariadeniam. Tie však rovnako ako konkrétna čítačka SD kariet musia mať konektor s podporou OTG, inak by čítačka kariet nebola nimi vôbec zaregistrovaná.
Čítačka kariet a rôzne rozhrania
Na čo slúži čítačka SD kariet (card reader) sme si už povedali v úvode. Teraz si priblížime jednotlivé rozhrania, pomocou ktorých sa čítačky kariet pripájajú ku koncovému zariadeniu. Existuje niekoľko typov, medzi ktorými si bez problémov každý vyberie.
- USB 3.1 (3.1 gen 2) je aktuálne najmodernejším štandardom z rodiny konektorov typu USB-A, pričom najvyššia prenosová rýchlosť dosahuje 10 Gbps.
- USB 3.0 (3.1 gen 1) nasleduje na druhej priečke s maximálnou prenosovou rýchlosťou až 5 Gbps. Spoločne so štandardom 3.1 sú spätne kompatibilné so starším USB 2.0.
- USB 2.0 už dnes patrí medzi mierne zastarané rozhrania, ktoré zvládne prenosovú rýchlosť až 480 Mbps. Novšie štandardy sa od neho líšia sfarbením vnútornej časti portu, ktorý väčšinou býva modrý.
- USB-C patrí medzi stále viac a viac populárne konektory vďaka svojmu súmernému vyhotoveniu. Prenosová rýchlosť závisí na tom, či vami vybraná USB-C čítačka podporuje USB 3.0, alebo USB 3.1.
- Lightning konektor nájdeme výhradne u produktov značky Apple. Má rovnakú rýchlosť ako USB 3.0 a podobne ako USB-C súmerný tvar. Vďaka tomu ich pripojíte vždy na prvý pokus.
- Micro USB (OTG) je rozhranie, ktoré používa predovšetkým čítačka kariet pre Android zariadenia. Maximálna prenosová rýchlosť dosahuje 480 Mbps.
Ak máte v domácnosti či práci niekoľko zariadení s rôznymi rozhraniami, univerzálna čítačka kariet by mohla byť skvelá možnosť. Ponúka totiž viac výstupných konektorov. Takáto čítačka kariet vám tak pomôže ušetriť miesto aj peniaze.
Aké formáty čítačka kariet prečíta
Pri výbere by mala byť pre vás dôležitá čítačka pamäťových kariet, ktorá podporuje typy a rýchlostné triedy vami používaných pamäťových kariet. Čím univerzálnejšia čítačka SD kariet je, tým lepšie. Formáty rozlišujeme na základe rýchlosti, podporovanej kapacity, rozmerov a použitej technológie.
- Čítačky SD kariet prečítajú všetky pamäťové karty typu SD, teda SD karty, pamäťové karty SDHC a pamäťové karty SDXC.
- Čítačky micro SD kariet pracujú s micro SD kartami typu micro SDHC a micro SDXC.
- Čítačky CF kariet prečítajú karty Compact Flash, CFast 2.0 a výnimkou nie je ani XQD karta.
Ak už viete, ktorá čítačka kariet bude pre vás najvhodnejšia, ale máte problémy pri výbere pamäťovej karty, využite nášho poradcu Ako vybrať pamäťovú kartu.
Pre rýchle dátové prenosy musí byť rýchla čítačka kariet aj samotná karta
Pamäťové karty sa delia do rýchlostných tried Class, kde 1 je najpomalší a 10 najrýchlejší. Karty s nadštandardnou rýchlosťou čítania aj zápisu označujeme UHS-I, UHS-II a UHS-III. Aby ste využili plný rýchlostný potenciál pamäťovej karty, musí danú triedu podporovať aj čítačka kariet.