Chladiče na procesor

Typy procesorových chladičov

Vzduchové chladiče CPU

Ak hľadáte výkonnejšiu alternatívu k boxovanému chladiču za rozumné peniaze, vzduchové chladiče procesorov sú pre vás tým pravým. Zvyčajne ide iba o jednoduchú kombináciu veľkej pasívnej časti a ventilátora.

Vzduchové chladiče majú celý rad výhod. Medzi hlavné patrí nízka cena, spoľahlivosť a jednoduchá inštalácia. Sú ale spravidla veľké a niekedy môžu kolidovať s ďalšími komponentmi, typicky s modulmi operačnej pamäte. Pasívne bloky vzduchových chladičov často vážia aj kilogram a tie väčšie už nemusia byť kompatibilné s radom bežných PC skríň. Rozmery ich často vyraďujú aj z kompaktných zostáv. Vzduchové chladiče na svoju správnu funkčnosť potrebujú silný prúd vzduchu, ktorý zvyčajne v miniatúrnych zostavách nie je.

Vodné chladiče CPU

Ak sa bavíme o vodných chladičoch na procesor, poukazujeme predovšetkým na riešenie All-in-One, ktoré ponúka kompletný chladiaci systém pripravený na okamžité použitie. Takéto chladenia majú výhodu v rozmeroch. Celkovo síce nie sú nijak kompaktné, no miesto, v ktorom sa kvapalina ochladzuje, takzvaný radiátor, sa však nenachádza v mieste procesora, ale možno ho umiestniť na rôzne pozície v PC skrini, kam teplo dopravuje kvapalina. Vďaka tomu je chladenie flexibilné a môžete ho umiestniť aj do stiesnených priestorov.

Vodné chladenie však nie je možné namontovať do všetkých skríň, ale len do modelov, ktoré sú na jeho montáž prispôsobené. Je ich značné množstvo a môžete si ich v zodpovedajúcej kategórii vyfiltrovať podľa parametra „Podpora vodného chladenia“. Vodné okruhy sú konštrukčne oveľa zložitejšie a krehkejšie, preto sa s ich použitím spája viac rizík, ako ktorým budete vystavení s chladičom vzduchovým. Odmenou vám potom bude efektnejší aj efektívnejší systém chladenia.

Parametre chladiče

  • max. rýchlosť maximálna rýchlosť ventilátora chladenia udáva najvyššie množstvo otáčok, ktoré je ventilátor schopný vykonať za jednu minútu. Vyššia rýchlosť spravidla znamená lepšie chladiace schopnosti, tiež ale vyššiu hlučnosť, preto má ako samostatne stojaci parameter len obmedzenú výpovednú hodnotu.
  • max. hlučnosť hodnoty hlučnosti chladenia meriame v decibeloch (dB) a maximálna hodnota platí pri maximálnej rýchlosti.
  • prietok vzduchu prietok vzduchu definuje reálne schopnosti ventilátora, keď príde na pretlačenie vzduchu. Používajú sa dve hlavné jednotky, kubické stopy za minútu (CFM) a kubické metre za hodinu (m3/h). Optimálny ventilátor je taký, ktorý dosahuje čo najvyšší prietok vzduchu pri čo najnižšej hlučnosti.
  • automatická regulácia otáčok procesorové chladiče s automatickou reguláciou otáčok menia rýchlosti ventilátorov sami na základe aktuálnych teplôt komponentov.
  • manuálna regulácia otáčok rýchlosť ventilátorov chladičov CPU s manuálnou reguláciou možno meniť manuálne. Na to zvyčajne slúži posuvný prepínač na samotnom ventilátore. Aj napriek tomu však možno regulovať rýchlosť väčšiny týchto chladičov pomocou PWM.
  • bez regulácie otáčok ventilátory chladičov bez regulácie otáčok sa točia konštantnou rýchlosťou, ktorú nemožno meniť.
  • socket v tomto kontexte sa bavíme o sockete procesora, na ktorý sa chladič CPU montuje. Chladiče sú často univerzálne, nie je to však pravidlom, preto radšej využite filter, v ktorom môžete vybrať konkrétny socket vášho procesora.