Bezdrôtové reproduktory

Pripojenie bezdrôtového reproduktora

Bluetooth reproduktor (+NFC)

Kompaktný bezdrôtový reproduktor k mobilu, ktorý môžete nosiť stále so sebou. Napája sa zo vstavanej batérie a spravidla je vybavený určitým stupňom ochrany proti vode (štandardy IPX). Vybrané modely dokážu pomocou vstavaného USB dobíjať mobilný telefón a plnia tak aj funkciu powerbanky. Hlavnými nevýhodami pripojenia cez Bluetooth sú obmedzený dosah spojenia (cca do 10 m) a nižšia kvalita prenosu, ako pri pripojení cez WiFi (kvalitnejší zvuk ako SBC poskytnú kodeky AAC a AptX). Reproduktory s NFC spárujete jednoduchým priblížením mobilu/tabletu k ich NFC tagu (NFC musí podporovať aj telefón/tablet).

WiFi reproduktor

Bezdrôtový reproduktor do domácnosti či firmy, ktorý začleníte do bezdrôtovej domácej siete a internetu. Následne už môžete počúvať internetové rádiá (vTuner), streamovať obsah z webových služieb (Deezer, Spotify, Tidal a pod.) či prehrávať obsah z domácej/firemnej siete (počítačov, mobilov, tabletov, NAS úložísk atď.). Vybrané WiFi reproduktory dokážu spolupracovať a kooperatívne ozvučiť celú domácnosť (multiroom systémy). Niektoré modely majú navyše vstavaný Bluetooth na priame prehrávanie z mobilov a tabletov.

Výkon bezdrôtového reproduktora

Ukazovateľ vo wattoch uvádza iba výkon vstavaného zosilňovača v bezdrôtovom reproduktore (maximálna hlasitosť sa udáva v decibeloch (dB)). Množstvo výrobcov navyše meria výkon zosilňovača za iných podmienok a 20 W RMS je často viac, ako 200 W PMPO. Okrem jednoduchého porovnávania hodnôt maximálneho výkonu je teda vhodné pozrieť sa aj na veľkosť reproduktora, membrán jeho meničov a eventuálne aj hmotnosť celého repraduktora. Nasledujúce delenie je preto len orientačné.

  • Do 10 W – extra kompaktné bezdrôtové reproduktory, ktoré sa zmestia do tašky aj batoha a môžete ich vziať všade so sebou. Nečakajte však od nich, že vám budú trhať ušné bubienky, a ani že vás ohromia hlbokými basmi.
  • 11 až 40 W – bezdrôtové reproduktory od cca 20 W RMS už ponúknu plnohodnotný zvuk v širokom frekvenčnom rozsahu. Ak nie ste audiofilsky zameraní, mali by maximálne uspokojiť vaše požiadavky.
  • Viac ako 40 W – sú už väčšie a ťažšie, takže na ich prepravu budete potrebovať auto alebo iný dopravný prostriedok. Dokážu ozvučiť aj večierky a párty a ich basy sú naozaj silné a hlboké.

TIP: v našom slovníku sa môžete podrobnejšie zoznámiť s tým, čo znamená frekvenčný rozsah a výkon (RMS, DIN, PMPO atď.)

Konektory bezdrôtového reproduktora

  • Linkový vstup/AUX (3,5 mm jack) – drôtové pripojenie ľubovoľného zdroja zvuku s hlavovým alebo linkovým výstupom (počítač, mobil, MP3 prehrávač a pod.).
  • Linkový vstup/AUX (2x RCA/Cinch) – plní totožnú funkciu ako 3,5 mm vstupný jack. Na reprodukciu v stereu však vyžaduje dva konektory, namiesto jedného viacpólového 3,5 mm jacka.
  • USB – takmer všetky bluetooth bezdrôtové reproduktory ho využívajú na dobíjanie vstavanej batérie. Niektoré repraduktory dokážu cez USB tiež dobíjať pripojený telefón či tablet (funkcia powerbanky), priamo digitálne prehrávať hudbu z iPhone/iPad alebo prehrávať hudbu z flash disku.
  • Slúchadlový výstup (3,5 mm jack) – pripojenie káblových slúchadiel k reproduktoru, prípadne pripojenie ďalšieho reproduktora kvôli zreťazeniu na dosiahnutie vyššej hlasitosti (musí byť podporované zo strany reproduktora).
  • Slot na karty (SD/microSD) – prehrávanie hudby z pamäťovej karty Secure Digital, najčastejšie vo formátoch MP3 alebo WMA.
  • Ethernet (RJ-45) – káblové pripojenie do domácej či firemnej siete a internetu.

Rozširujúce funkcie bezdrôtových reproduktorov

  • Vodoodolnosť – ak kupujete bezdrôtový reproduktor na vonkajšie použitie, nemala by chýbať v jeho špecifikácii odolnosť voči vode. Konkrétnu účinnosť vodoodolnosti v prípade vybraného modelu určuje štandard IPX.
  • Displej – zjednodušuje ovládanie a voľbu funkcií. Svoje opodstatnenie má hlavne v prípade bezdrôtových reproduktorov, ktoré využívajú pripojenie cez WiFi a dokážu prehrávať hudbu z domácej/firemnej siete či internetu.
  • Mikrofón – na telefonovanie handsfree a konferenčné hovory.
  • Rádio – priame počúvanie rádiových staníc bez nutnosti pripojenia mobilného telefónu či tabletu.
  • Podsvietenie – hitom poslednej doby je variabilné RGB podsvietenie, ktoré dokáže žiariť 16 miliónmi farieb podľa prehrávanej hudby.