AUX káble

Jack konektor – základné rozdelenie

Ak vyberáte jack konektor, máte k dispozícii niekoľko variantov – prepojovací, predlžovací, s redukciou jack na USB, cinch a rad ďalších. Do ktorej kategórie patrí kábel AUX alebo AUX rozdvojka, ktoré potrebujete?

Kábel jack na jack prináša rovnaký typ konektora na oboch stranách

Káble jack na jack sa hodia v situáciách, kedy má váš prehrávač a pripojené zariadenie AUX konektor. Medzi obvyklé dvojice patrí mobilný telefón a slúchadlá. Týmto vstupom je tiež vybavený celý rad áut, a preto sa jack na jack variant skvele hodí ako AUX kábel do auta.

V súčasnej dobe jack konektor z výbav mobilných telefónov mizne. Ak je to aj váš prípad, pozrite sa na redukcie na jack.

Káble jack na cinch využijete pre DVD prehrávače alebo Hi-Fi systémy

Káble cinch na jack majú na jednej strane 3,5 mm jack a na druhej dvojicu konektorov cinch, pričom každý z cinch káblov prenáša jednu stranu audio signálu. Patria do výbavy reproduktorov, Hi-Fi sústavy, televízorov, ale aj DJ pultov.

Všetky typy cinch nájdete v kategórii káble s cinch konektormi.

Predlžovací jack kábel

Predlžovacie káble na jack majú na jednej strane vstup a na druhej výstup AUX konektora. Poslúžia tak napríklad v situáciách, kedy vám nestačí dĺžka jack-jack kábla.

AUX kábel podľa veľkosti – od 2,5 do 6,3 mm

AUX kábel sa ďalej rozlišuje podľa veľkosti, ktorou disponujú konektory jack. Aký sa hodí pre vás?

  • 2,5 mm jack káble sú súčasťou starších rádií, telefónov alebo slúchadiel.
  • 3,5 jack káble sú štandardom dnešnej doby. Prepojovací kábel 3,5 jack je dnes súčasťou notebookov, mobilných zariadení aj MP3 prehrávačov.
  • 6,3 jack káble je konektorom pre hudobné nástroje, AV zosilňovače, mixážne pulty alebo štúdiové príslušenstvo. Mikrofónový vstup – jack redukcia má najčastejšie práve 6,3 mm.

Aké umožňuje jack konektor zapojenie?

Jack konektor ponúka mono aj stereo zapojenie, pričom v súčasnosti je AUX kábel väčšinou stereo. Ak si však chcete byť skutočne istí, venujte pozornosť počtu pinov (kontaktov či medzikrúžkov) na konektore.

  • Mono jack má dva kontakty (TS), špičku konektora (audio) a jeden krúžkový kontakt (zem).
  • Stereo audio jack konektor s tromi pinmi (TRS) patrí medzi najpoužívanejšie. Kontakty od krytky – zem, pravý a ľavý kanál.
  • Stereo konektory jack so štyrmi pinmi (TRRS) pridávajú konektor pre ovládače na kábli alebo pre mikrofón.

Podľa počtu medzikrúžkov môže audio jack konektor niesť označenie TS a TRS. TS označuje mono AUX konektor bez medzikrúžku, zatiaľ čo TRS stereo variant s jedným medzikrúžkom.