Audio zosilňovače

Audio zosilňovač – výhody a nevýhody

Audio zosilňovač na reproduktory poskytuje niekoľko výhod, ale aj pár nevýhod.

  • Kompatibilita aj s gramofónmi.
  • Nemusíte ho často aktualizovať.
  • Skvelá voľba, ak už máte prehrávače.
  • Receiver je výhodnejší, ak nemáte prehrávače.

Ktorý zosilňovač zvuku vybrať?

Pred zaobstaraním zosilňovača zvuku je dôležité rozhodnúť sa, ako a kde ho budete používať. Vo všeobecnosti môžeme zosilňovače rozdeliť na 4 typy a každý z nich má svoje vlastné využitie.

HiFi zosilňovače

HiFi zosilňovače sú najbežnejšie typy určené na použitie s reprosústavou a hudobnými prehrávačmi. Ide o základ každej HiFi zostavy a predovšetkým nutnú záležitosť pre pasívne reproduktory. Podľa plánovaného využitia si môžete vybrať medzi stereo a viackanálovým (väčšinou 5 kanálov) zosilňovačom.

  • Stereo zosilňovač je najčastejším typom a pripojíte ho k dvom reproduktorom. Je určený predovšetkým pre náročných poslucháčov hudby.
  • 5-kanálový zosilňovač naopak vyniká v realistickom podaní priestorového zvuku, čo ocení každý milovník poriadneho domáceho kina.

Slúchadlové zosilňovače

Slúchadlové zosilňovače sú zariadenia spravidla menších rozmerov, ktoré zosilňujú vstupný zvuk do slúchadiel. Po zapojení poskytujú výrazné zlepšenie jasnosti, detailov a dynamiky. Na počúvanie z digitálnych zdrojov (notebook, PC, telefón) odporúčame zosilovač s DAC prevodníkom, ktorý konvertuje digitálny signál na analógový.

Najväčší rozdiel v zosilňovačoch si všimnete pri prémiových slúchadlách cez uši, ktoré sú na ne stavané. Pri slúchadlách s funkciou tlmenia okolitého ruchu si nevšimnete žiadne (alebo len minimálne) rozdiely.

Zosilňovač gramofónu

Zosilňovač gramofónu, niekedy známy aj ako predzosilňovač, sa používa na zosilnenie signálu z gramofónu. Ide o dôležitý komponent pre každý gramofón bez Phono konektora a integrovaného predzosilňovača. Gramofón s Phono konektorom potom podporuje aj bežný HiFi zosilňovač.

Zosilňovače do auta

Zosilňovače do auta ocení každý, kto si chce vychutnať skvelý zvukový prejav aj v aute. Zvyšujú tiež frekvenčný rozsah autorádia a zlepšujú celkovú kvalitu zvuku. Zosilňovač do auta môžete obohatiť aj vhodnými reproduktormi alebo subwooferom.

Pri výbere dávajte pozor aj na terminológiu zariadení. Osobné zosilňovače zvuku neslúžia na pripojenie reproduktorov, ale ide o naslúchadlá pre ľudí, ktorých trápi zhoršenie sluchu. Zosilňovač WiFi je zas určený na rozšírenie dosahu routera.

Zosilňovač na reproduktory – na čo sa zamerať pri výbere?

Medzi dôležité parametre pri výbere zosilňovača na reproduktory patrí predovšetkým výkon a impedancia.

Výkon zosilňovača

Pri bežnom počúvaní si vystačíte s výkonom okolo 40 W na kanál. Zosilňovače s vyšším výkonom bývajú lepšie navrhnuté, takže hrajú lepšie aj pri rovnakej hlasitosti a dokážu obslúžiť náročnejšie reprosústavy. Výkon nad 100 W na kanál sa môže hodiť na pokrytie extrémnych dynamických rozsahov alebo počúvanie vo veľkých priestoroch (nad 30 m2).

Impedancia zosilňovača

Impedancia čiže odpor je dôležitým parametrom pri výbere zosilňovača. Označuje sa ohmami (Ω) a mala by byť identická alebo vyššia ako hodnota reproduktorov. Ak máte napríklad dva reproduktory s impedanciou 6 Ω, potrebujete zosilovač s impedanciou 12 Ω alebo menšou, inak hrozí poškodenie komponentov.

Podrobnejšie vysvetlenie výkonu zosilňovača, akustického tlaku, citlivosti reprosústav a dôležitosti zachovania minimálnej impedancie reprosústav nájdete v našom slovníku.

Pripájame zosilňovač k reproduktorom a ďalším zariadeniam

Zosilňovač môžete zapojiť mnohými rôznymi konektormi, preto je dôležité vybrať ten, ktorý je kompatibilný s vašou existujúcou technikou. Konektory možno rozdeliť na vstupy a výstupy.

Vstupy zosilňovača

Zvuk sa dá do zosilňovača prenášať viacerými spôsobmi, záleží len na vás, ktorý si vyberiete.

  • USB konektory dokážu prehrávať hudbu z pevných diskov alebo flash diskov USB.
  • Ethernet LAN vstup slúži na pripojenie k domácej internetovej sieti a prehrávanie internetového obsahu.
  • Anténne vstupy obsahujú zosilňovače s tunerom pre rádio a možno ich pripojiť k prijímaču pre kvalitnejší signál.
  • Analógové vstupy (RCA/Jack) využijete na pripojenie väčšiny analógových zdrojov zvuku (CD, DVD, MP3) s výnimkou gramofónu.
  • Analógový vstup Phono je vybavený predzosilňovačom pre gramofónovú prenosku. Lacnejšie zosilňovače dokážu pracovať iba s prenoskami MM, drahšie potom aj s typom MC (majú vstup Phono MM/MC).
  • Digitálny vstup (koaxiálny, optický TosLink) nájdete v zosilňovači so vstavaným prevodníkom (DAC) a slúži na pripojenie moderných televízorov, počítačov, multimediálnych centier a rôznych audio/video prehrávačov.

Schopnosti jednoduchých integrovaných zosilňovačov môžete ľahko rozšíriť samostatným digitálne analógovým prevodníkom (DAC).

Výstupy zosilňovača

Zosilnený signál zo zosilňovača môžete preniesť do reproduktorov alebo slúchadiel pomocou rôznych konektorov.

  • Slúchadlá spravidla zapojíte konektorom Jack 3,5 alebo 6,3 mm.
  • Subwoofer pre-out je predzosilnený výstup pre aktívne subwoofery.
  • Reproduktory sa najčastejšie pripájajú pomocou káblov RCA/Cinch. Niektoré zosilňovače majú dokonca dva páry terminálov, takže môžete ľahko prepínať medzi dvojicou reproduktorov alebo hrať z oboch párov súčasne.
  • L/R pre-out je určený na pripojenie k samostatnému koncovému zosilňovaču alebo aktívnym reprosústavám. Ak zosilňovač alebo subwoofer podporuje zlúčenie oboch kanálov, môžete ho využiť aj pre aktívny subwoofer.
  • Line-out/rec-out sú výstupy fixnej linkovej úrovne, akú majú napríklad CD prehrávače. Používajú sa najmä na pripojenie záznamových zariadení.

Pre počítače a telefóny môžete vyskúšať aj digitálny zosilňovač zvuku. Stačí si stiahnuť a nainštalovať aplikáciu do vybraného zariadenia a môžete počúvať. Kvalita týchto programov je ale ako hod mincou – niekedy sa dočkáte ozajstného zlepšenia kvality, inokedy sa len zvýši hlasitosť za cenu nižšej kvality.

Aké funkcie zosilňovače ponúkajú?

Zosilňovače možno rozšíriť rôznymi funkciami, ktoré zjednodušujú ovládanie alebo prinášajú úplne nové možnosti počúvania.

  • Displej zobrazuje aktuálne dôležité informácie o počúvaní.
  • Internetové rádio dokáže naladiť akúkoľvek svetovú stanicu.
  • Diaľkové ovládanie uľahčí ovládanie všetkých funkcií zosilňovača.
  • Balance slúži na vyváženie kanálov, keď nesedíte v strede počúvacieho trojuholníka.
  • Loudness zdôrazňuje basy aj výšky a kompenzuje útlm ľudského ucha pri tichom počúvaní.
  • Streamovacie služby podporujú počúvanie hudby zo Spotify, TIDAL a ďalších poskytovateľov hudby.
  • Direct je signálová cesta, ktorá premosťuje (obchádza) korekciu basov a výšok. Na vypnutie korekcií stačí stlačiť jediné tlačidlo bez toho, aby ste museli neustále krútiť potenciometrami.
  • Bass/Treble sú tlačidlá alebo potenciometre na plynulé zdôraznenie/potlačenie basov a výšok v rozsahu približne ±10 dB (každý výrobca má korekcie na trochu inej frekvencii a s iným rozsahom).
  • Bi-amp umožní zapojenie jednotlivého zosilňovača do každej vetvy reprosústavy. Do zostavy tak môžete dodať dvojnásobný výkon a získať vyššiu kontrolu nad jednotlivými reproduktormi.