Audio prehrávače

Prehrávač hudby – moderné technológie alebo nesmrteľná klasika?

Prehrávač hudby je k dispozícii v celom rade vyhotovení. Pre náročných poslucháčov je najvhodnejší Hi-Fi audio systém, pre cestovateľov kompaktný prehrávač hudby MP3 formátu a pre milovníkov klasického štýlu je potom jasnou voľbou gramofón. To však zďaleka nie je všetko. Pozrite sa, aké máte pri výbere možnosti.

Gramofóny – prehrávač platní s retro nádychom

Gramofóny sú prehrávače vinylových platní, ktoré sa tešia obľube vďaka svojmu nadčasovému a nestarnúcemu dizajnu, zberateľskej hodnote dosiek a predovšetkým kvalite prehrávania. Gramofón je, na rozdiel od prehrávača CD či MP3, analógovým modelom, a nestráca tak rozlíšenie prevodom na digitálny formát.

CD prehrávače

CD prehrávače prehrávajú digitálne kompaktné disky. Cédečka bodujú najmä kvalitou audio záznamu, cenovou dostupnosťou a skladnosťou. Môžu fungovať samostatne, alebo ako súčasť mikro a mini audio systémov. Špecialitou je potom discman – legendárny prenosný hudobný prehrávač CD.

Kazetové prehrávače hudby

Kazetové prehrávače hudby patrili ešte nedávno do povinnej výbavy každého hudobného nadšenca. Nosičom je v ich prípade magnetická audiokazeta. Niektoré prehrávače hudby ponúkajú aj nahrávanie nového či „kopírovanie'' už existujúceho záznamu na novú kazetu.

K dispozícii sú aj prenosné prehrávače na kazety, tiež známe ako rádiomagnetofóny.

MP3 prehrávač – hudba do vrecka

MP3 prehrávač hudby je kompaktné zariadenie na počúvanie hudby kdekoľvek. Obvykle disponuje rozšíriteľnou vnútornou pamäťou, batériou s dlhou výdržou a podporou najrozšírenejších hudobných formátov, ako je MP3, WAV či WMA.

Niektoré moderné MP3 prehrávače podporujú tiež bezstratový hudobný formát FLAC.

Na čo slúžia mikro a mini hudobné systémy?

Mikro a mini hudobné systémy sú vlastne prehrávače s príslušenstvom. Nákupom jedného systému získate nielen prehrávač, ale aj reproduktory, a mnohokrát aj zosilňovač, kondenzátor či iné audio príslušenstvo. Niektoré systémy fungujú aj ako multimediálne prehrávače s podporou videí.

Prenosné prehrávače MP4

Prenosné prehrávače MP4 fungujú podobne ako MP3 varianty. Rozdiel je v tom, že podporujú rozšírené videoformáty MP4, AVI, MPG a ďalšie. Medzi ich výhody patria kompaktné rozmery, dlhá výdrž batérie alebo podpora pamäťových kariet.

Multimediálne centrá – všetko v jednom

Multimediálne centrá sú zariadenia umožňujúce prehrávanie širokého spektra audio aj video formátov. Rovnako je možné ich využiť na pripojenie k obľúbeným streamovacím službám, internetovým rádiám či externým úložiskám. Medzi najobľúbenejšie multimediálne centrá patrí Apple TV a Google Chromecast.

  • Apple TV je multimediálny prehrávač s operačným systémom tvOS.
  • Chromecast spoločnosti Google je kompatibilný s OS Android, Windows aj Apple.

Medzi dôležité doplnkové funkcie multimediálnych centier patrí podpora technológií WiDi a Miracast na zrkadlenie obsahu alebo integrované TV tunery na príjem televízneho signálu.

Sieťové prehrávače hudby

Sieťové prehrávače hudby prinášajú možnosť prehrávať multimédia z miestnych úložísk alebo internetových služieb pomocou sieťového pripojenia WiFi nebo Ethernet. Ďalšou funkciou sieťového prehrávača je zdieľanie hudby a videí v miestnej sieti. Jednoducho tak získate prístup k celej svojej knižnici z každej izby s pripojeným prehrávačom.