Atramentové náplne

Čo je cartridge?

Cartridge sú kazety obsahujúce atrament do tlačiarne. Súčasťou kaziet je samotná tekutá atramentová náplň, tlačová hlava a tiež tlačová tryska. Pokiaľ ide o farebné odtiene, k dispozícii sú atramentové náplne čierne, azúrové, purpurové a žlté. Odtiene spoločne tvoria farebný model CMYK, ktorý využívajú všetky tlačiarne.

Atramentový vs. tonerový cartridge – v čom je rozdiel?

Atramentový cartridge je zásobník určený pre atramentové tlačiarne. A čo je toner? Prášková náplň do laserovej tlačiarne. Vzhľadom aj funkčnosťou ide o úplne odlišné súčiastky.

Ako sa cartridge atrament do tlačiarne prenáša na papier?

Tekutý atrament do tlačiarne prenáša z cartridge na papier tlačová hlava v podobne miniatúrnych kvapiek. Tie potom zasychajú a vytvárajú požadovaný obraz. Aké výhody má atrament do tlačiarne v porovnaní s tonerom a laserovými tlačiarňami?

 • Atrament je skvelý na tlač fotografií alebo grafiky.
 • Atramentové kazety sú lacnejšie ako tonerové.
 • Môžete tlačiť aj na lesklý fotografický papier.
 • Pomalšia tlač.
 • Atramentové náplne môžu zasychať.

Zaujímajú vás rozdiely medzi atramentom a tonerom? Pozrite sa na článok Cartridge (toner vs. atrament).

Vyberáme cartridge atramentové kazety – na čo sa zamerať?

Vybrať správne cartridge atramentové kazety a ich následnú výmenu zvládnete aj ako počítačový začiatočník. Potrebujete poznať len niekoľko základných informácií. O aké ide?

 • Model vašej tlačiarne alebo kód súčasnej cartridge.
 • Objem aktuálnej atramentovej náplne a veľkostnej kompatibility tlačiarne.
 • Požadovanú farbu budúcej cartridge náplne.

Objem cartridge sa udáva v mililitroch (ml) a do značnej miery hovorí o výťažnosti náplne.

Originálne vs. alternatívne cartridge atramentové náplne

Pri výbere atramentovej náplne narazíte, okrem cartridge priamo od výrobcu tlačiarne, rovnako na alternatívne varianty od iných výrobcov. V čom sa obe možnosti líšia a aké majú výhody?

Originálna náplň do tlačiarne – záruka kompatibility

Originálna náplň do tlačiarne (cartridge od výrobcu tlačiarne) ponúka špičkovú tlačovú kvalitu, odolnosť voči zasychaniu a 100 % kompatibilitu s vašou atramentovou tlačiarňou. Nevýhodou môže byť vyššia nákupná cena.

Alternatívne cartridge bodujú nižšou cenou

Alternatívne cartridge majú nižšiu cenu ako tie originálne a často aj širšiu kompatibilitu. Jeden alternatívny zásobník môže byť určený pre niekoľko typov tlačiarní. Tiež platí, že:

 • Kvalita nemusí byť oproti originálnej cartridge nutne horšia.
 • Nájdete medzi nimi aj atramentové kazety na staršie modely tlačiarní.

Atramentové cartridge Alza – to najlepšie z oboch svetov

Ak hľadáte cartridge s výhodami originálnych a neoriginálnych výrobcov, Alza má pre vás riešenie. V ponuke sú atramentové kazety pre celú radu tlačiarní. Spoľahnúť sa môžete na

Ako vznikajú alternatívne a repasované náplne do tlačiarní Alza a prečo sa oplatia? Prečítajte si článok Prečo si vybrať alternatívne atramentové náplne do tlačiarní?.

Neviete si poradiť? Zadovážte si cartridge atrament do tlačiarne podľa výrobcu

Jednoduchým spôsobom, ako zvoliť vhodný cartridge atrament do tlačiarne, je staviť na filtrovanie podľa výrobcu. Využiť môžete parametrický filter alebo informácie v popise cartridge. V ponuke nájdete všetkých obľúbených výrobcov – HP, Canon, Epson či Brother.

 • Cartridge HP sú k dispozícii pre rady DeskJet, DesignJet, PhotoSmart a OfficeJet.
 • Cartridge Canon sú dostupné pre celý rad modelov, nechýbajú ani výhodné sety.
 • Náplne do tlačiarní Epson môžete vyberať v ponuke originálnych a alternatívnych cartridge.
 • Cartridge do tlačiarní Brother ponúka spoľahlivé riešenie pre tlačiarne radu DCP alebo MFC.

Samostatný atrament do tlačiarne umožňuje priebežne dopĺňať existujúce atramentové kazety. Meníte tak iba náplň, tlačové trysky a hlavy zostávajú rovnaké.

Tlačíte často? Zadovážte si XXL atrament do tlačiarne

Je pre vás originálny atrament do tlačiarne príliš malý? Ak tlačíte skutočne často, môžete si vybrať alternatívne cartridge s väčším objemom. Nezabudnite si však postrážiť kompatibilitu. Ak dávate prednosť originálu, ušetrite si zopár ciest do obchodu a stavte na výhodné multipack balenia.