Ako vybrať nabíjačku na mobil?
- Uverejnil: DigitalBase.sk
- Zverejnené dňa: 10.02.2023 15:24:52
- Prečítané: 539
Mobilný telefón sa bez nabíjačky nezaobíde. Každý výrobca pridáva k telefónu jednu nabíjačku, ale ako vybrať správnu nabíjačku, keď chcete kúpiť ďalšiu alebo vymeniť existujúcu? V tomto sprievodcovi vám pomôžeme orientovať sa medzi rôznymi typmi nabíjačiek, na čo by ste mali dávať pozor a ako vybrať takú, ktorá bude vyhovovať vašim potrebám a telefónu.
Tipy na výber nabíjačky na mobil
- vždy vyberte nabíjačku, ktorá je kompatibilná s vaším telefónom.
- dajte pozor na parametre, ako sú rýchle alebo bezdrôtové nabíjanie – ak váš telefón tieto funkcie nepodporuje, nie je potrebné investovať do takýchto nabíjačiek.
- na druhej strane, rýchle nabíjanie môže byť v praxi užitočnou funkciou.
- lacné nabíjačky bez certifikácie môžu poškodiť váš telefón. Certifikácia CE (certifikát bezpečnosti) je pre Európsku úniu rozhodujúca a cena by mala byť primeraná. Ak je cena príliš nízka, buďte opatrní.
- vyberte nabíjačku podľa svojich potrieb – potrebujete rýchle nabíjanie alebo nabíjanie v aute?
Konektor
Mobilné telefóny sú k nabíjaniu vybavené jedným z troch typov konektorov, ktoré nielen nabíjajú, ale aj umožňujú pripojenie telefónu k počítaču a prenos dát.
- USB-C – modernejší konektor, ktorý je už štandardom. Jeho výhodou je možnosť pripojenia v akejkoľvek orientácii.
- Lightning – tiež symetrický konektor, ktorý sa nachádza len v prípade iPhonov.
- Micro-USB – u starších a lacnejších telefónov stále často používaný, ale postupne vytláčaný USB-C.
Výkon
Najdôležitejším ukazovateľom pre nabíjačky je výkon. Tento ukazuje, koľko energie nabíjačka dokáže do telefónu pretlačiť. Tým sa priamo ovplyvňuje rýchlosť nabíjania. Výkon sa uvádza v wattoch a je uvedený na nabíjačke alebo v popise produktu v e-shope.
Výkon si môžete jednoducho vypočítať pomocou hodnôt napätia (V) a prúdu (A). Stačí vynásobiť tieto dva údaje a získať výkon.
Výkon nabíjačky by mal zodpovedať napätiu v telefóne alebo batérii. Nemal by byť nižší. Avšak, vyšší výkon nabíjačky neškodí, pretože rýchlosť nabíjania závisí od výkonu telefónu (zjednodušene, telefón môže prijať iba určité množstvo energie naraz, bez ohľadu na výkon nabíjačky).
Ak teda budete chcieť nabíjať batériu s výkonom 18 W s nabíjačkou s výkonom 40 W, efekt to nebude mať žiadny a telefón sa bude nabíjať maximálne tých 18 W, ktoré podporuje batéria. Záleží to teda vždy na telefóne a preto je vhodné vyberať nabíjačku, ktorá podporuje výkon daného telefónu. Bežné nabíjanie má výkon do 5 W, vyššie hodnoty sú už kategóriou rýchlonabíjania.
Najvýkonnejším telefónom na nabíjanie v súčasnosti je Xiaomi 11T Pro. S výkonom 120 W rýchlonabíjania sa 5 000 mAh batéria telefónu nabije už za 17 minút. S takým vysokým výkonom a kompatibilitou Qualcomm Quick Charge a USB Power Delivery, môžete pokojne nabíjať aj notebook s touto nabíjačkou od Xiaomi 11T Pro.
Nabíjacie štandarty
V svete nabíjačiek sa stretávate s dvoma hlavnými štandardmi - USB Power Delivery a Quick Charge od spoločnosti Qualcomm. Hoci sú odlišné, od verzie Quick Charge 4+ sú však kompatibilné. Mnoho nabíjačiek podporuje oba štandardy. Aké sú hlavné rozdiely a ktoré telefóny tieto štandardy podporujú?
USB Power Delivery
Medzi veľkými výrobcami, ktorí používajú technológiu USB Power Delivery, patria Apple a Google. Najväčšou výhodou tejto technológie je jej univerzálnosť. Štandard USB-PD totiž poskytuje zariadeniu len toľko energie, koľko potrebuje, aj keď napríklad nabíjačka môže poskytnúť viac. Vďaka jednej nabíjačke môžete bezpečne nabíjať nielen telefón, ale aj notebook.
Qualcomm Quick Charge
Technológia Qualcomm Quick Charge, prekvapivo, nevyžaduje pre svoju funkciu chipset Qualcomm Snapdragon, ale je dostupná pre všetky typy telefónov. Tento štandard sa preto nachádza v drvivej väčšine dnešných Android smartfónov. Jeho výhodou je najmä bleskové nabíjanie telefónu za pár minút. Od verzie Quick Charge 4+ je navyše tento štandard úplne kompatibilný s USB-PD.
Keďže Qualcomm Quick Charge je dostupný pre každého výrobcu, mnoho z nich stavia na tejto technológii. Spoločnosti ako Samsung, Xiaomi, OnePlus a mnoho ďalších preto majú vlastné nabíjacie štandardy, ktoré sú základom Quick Charge a sú kompatibilné s ostatnými, hoci nemusia mať maximálny výkon. Dôvodov je mnoho. Pozrime sa na niektoré z najčastejších.
- Samsung Adaptive Fast/Super Fast Charging (až 45 W) je za cenu pomalšieho nabíjania šetrnejší k batérii.
- OnePlus Warp Charge (až 65 W) je pomerne svižný a vďaka špeciálnej technológii udržiava telefón chladným.
- Xiaomi HyperCharge (až 120 W) je aktuálne najrýchlejší štandard na trhu. Mobil nabijete za približne 15 minút.
- Motorola TurboPower (až 45 W) rovnako ako Samsung volí skôr konzervatívny prístup k batérii.
Jednotlivé nabíjacie štandardy sú síce medzi sebou kompatibilné, ale len na základe technológie Qualcomm Quick Charge. Takže ak budete nabíjať Samsung telefón nabíjačkou od Xiaomi, nebudete môcť využívať Xiaomi HyperCharge, ale len Quick Charge.
Bezdrôtové nabíjanie s Qi
Štandardom pre bezdrôtové nabíjanie, ktorý má takmer monopol na trhu, je Qi. Či už máte iPhone alebo telefón s Androidom, ak podporuje bezdrôtové nabíjanie, bude to využívať štandard Qi. Tento štandard zahŕňa niekoľko špecifikácií, z ktorých dve - BPP a EPP - sa zameriavajú na nabíjanie telefónov. Nabíjačka Qi so špecifikáciou BPP dokáže bezdrôtovo nabíjať do 5 W, zatiaľ čo s EPP to môže byť až 15 W.
Bezdrôtové nabíjanie s Qi sa líši od klasického nabíjania káblom. Maximálny výkon je totiž limitovaný každým jednotlivým telefónom a jeho schopnosťou prijať daný výkon. Takže s jednou nabíjačkou Qi môžete nabíjať všetky telefóny, ktoré podporujú bezdrôtové nabíjanie, avšak každý s rôznym tempom.
Ak chcete využívať bezdrôtové nabíjanie s najnovšími zariadeniami od Apple naplno, budete potrebovať nabíjačku MagSafe. S bežnými nabíjačkami Qi by ste totiž nabíjali len s polovičným výkonom. Na druhej strane, cez nabíjačku MagSafe bez problémov nabijete aj hodinky Apple Watch.
Ochranné mechanizmy
Nabíjačky zvyčajne obsahujú sériu bezpečnostných prvkov. Prebytok nabíjania, najmä rýchlonabíjania, by totiž mohol poškodiť batériu alebo iné komponenty.
- ochrana pred preťažením chráni telefón pred prúdom vyšším, ako je schopný zvládnuť
- regulácia teploty sleduje teplotu telefónu a nabíjačky, aby sa zabránilo poškodeniu
- regulácia výkonu je dôvod, prečo nabíjanie do 80% trvá najrýchlejšie. Nabíjanie sa totiž prispôsobí tak, aby telefón strávil na nabíjačke čo najmenej času pri dosiahnutí 100%
Niektoré ďalšie účinné ochranné mechanizmy v prípade nabíjačiek nájdete aj zo strany štandardov. Tie dôležité pre mobily má najčastejšie na svedomí Qualcomm.
- Qualcomm Dual Charge rozdeľuje nabíjací prúd do dvoch „kanálov“, vďaka čomu nabíjanie generuje oveľa menej tepla.
- Qualcomm INOV je systém inteligentnej adaptácie dodávaného napätia. Nabíjanie je tak efektívnejšie a šetrnejšie k batérii.
Kábel
Kábel k nabíjačke je často súčasťou balenia. Kedysi bol súčasťou samotného adaptéra, ale teraz sa stáva, že je odnímateľný a prináša so sebou niekoľko výhod. Napríklad ak potrebujete preniesť súbory z mobilu do počítača, môžete použiť kábel od nabíjačky. Ďalej, ak máte dva adaptéry, jeden pre smartfón a druhý pre notebook, s jedným káblom podporujúcim štandard USB-PD môžete nabíjať oba zariadenia.
Káble na nabíjanie majú zvyčajne jeden konektor USB-A pre adaptér a druhý USB-C/Lightning pre telefón. Avšak, najmä v prípade modernejších smartfónov, môže byť užitočné mať kábel s oboma koncami USB-C, pretože táto technológia umožňuje nabíjanie smart príslušenstva a dokonca aj iných smartfónov z vášho vlastného mobilu.
Rýchlonabíjačky
- telefón nabijú za kratší čas oproti klasickej nabíjačke
- rýchlonabíjanie musí byť podporované telefónom
- voči telefónu sú bezpečné
Rýchlonabíjanie je veľmi užitočné, keď potrebujete telefón rýchlo nabíjať, pretože jeho batéria ukazuje len 20 percent. Rýchlonabíjačka dokáže telefón nabíjať veľmi rýchlo, aby ste sa dostali na požadovanú úroveň nabitia. Nové technológie dokážu nabíjať telefón z nulovej úrovne až na 100 percent za menej ako jednu hodinu.
Výhody a nevýhody
- rýchle nabíjanie za zlomok času
- nelíšia sa konektorom, využívajú USB-C
- telefóny majú ochranu proti vysokému napätiu, nehrozí teda poškodenie
- telefón musí rýchlonabíjanie podporovať
Klasické nabíjačky
- bežná súčasť každého balenia telefónu
- typ určený na pripojenie do zásuvky
- k dispozícii sú ako štandardné, aj v podobe rýchlonabíjačiek
Klasická nabíjačka (tiež známa ako sieťová alebo AC nabíjačka) je štandardnou súčasťou balenia telefónu. Môžete nájsť dva typy na trhu - nabíjačky s pevne pripojeným káblom alebo s odnímateľným USB káblom, ktorý sa tiež dá použiť ako dátový kábel pre pripojenie k počítaču. Tieto nabíjačky využívajú bežné elektrické napätie 230 V.
Výhody a nevýhody
- súčasť balenia s telefónom
- široká škála modelov na trhu
- v prípade niektorých typov je kábel odpojiteľný a slúži zároveň ako dátový
- potrebujete kábel
Bezdrôtové nabíjačky
- fungujú ako podložka, na ktorú sa telefón na nabíjanie položí
- štýlový spôsob nabíjania
- sú ale pomalšie ako drôtové nabíjačky
Bezdrôtové nabíjačky fungujú na princípe elektromagnetickej indukcie, ktorá vzniká medzi dvomi cievkami, jednou v nabíjacom podklade a druhou v telefóne. Nabíjanie telefónov bezdrôtovo je elegantné, pretože stačí položiť prístroj na diskrétne nabíjacie podložky a nabíjanie sa automaticky spustí. Avšak, rýchlosť nabíjania je najväčšou nevýhodou. Aj keď sa to postupne zlepšuje, bezdrôtové nabíjanie stále trvá dlhšie ako klasické nabíjanie a nemôže sa s ním ani zďaleka rovnať rýchlonabíjaniu. Súčasný maximálny výkon bezdrôtových nabíjačiek je okolo 15 W.
Výhody a nevýhody
- štýlový a moderný spôsob nabíjania
- nie je potrebné nič nikam pripájať
- nižší výkon a rýchlosť
- aj bezdrôtovú nabíjačku potrebujete po drôte pripojiť do zásuvky
Nabíjacie stojany
- praktická vec do kancelárie
- telefón v nich môže zostať celý deň
- vhodné pre väčšinu telefónov so zodpovedajúcim konektorom
Nabíjacie stojany (tiež volané dokovacie stanice) odstraňujú jednu z hlavných nevýhod klasických nabíjačiek s konektorom. Keď potrebujete mať stále dobrý výhľad na obrazovku (napríklad pri práci s počítačom), nabíjačka ležiaca na stole alebo na voľnej zásuvke nie je úplne praktická. Nabíjací stojan naopak drží telefón v zvislej polohe, takže ho dobre uvidíte. Je to praktický doplnok písacieho stola. Prídete do práce, pripojíte telefón a je to. Regulačné obvody, ktoré má dnešný telefón, navyše umožňujú, aby ste telefón mohli nechať nabíjať celý deň.
Výhody a nevýhody
- štýlový spôsob nabíjania
- dobrý výhľad na displej telefónu
- nie príliš praktické na prenášanie z miesta na miesto
Nabíjačky do auta
- vhodné pre tých, ktorí trávia veľa času za volantom
- k dispozícii s USB aj do autozásuvky
- možnosť nabíjania viac telefónov zároveň
Rozdiel medzi nabíjačkami do auta a klasickými nabíjačkami je v spôsobe použitia. Zapojenie je iné. Nabíjačky môžu byť pripojené k zdroju energie pomocou integrovaného USB konektora alebo klasickej autozásuvky (u starších modelov áut). Konektor na pripojenie telefónu je obyčajne klasické USB, takže môžete použiť kábel, ktorý dostanete s telefónom. Nabíjačky do auta sú veľmi praktické pre ľudí, ktorí často cestujú autom a nemusia sa obávať, že ich telefón vybije. Sú tiež veľmi užitočné počas služobných ciest a dovoleniek.
Výhody a nevýhody
- pohodlné nabíjanie v aute
- nemajú veľa iných možností použitia
Power banky
- prenosný zdroj energie nielen pre telefón
- zvládnu aj viacnásobné plné nabitie
- kompaktné balenie vhodné na prenášanie
Power banky, inak povedané nabíjačky zabalené na cesty, sú zariadenia s vlastným zdrojom energie, fungujú ako externá batéria pre telefón. Pred použitím je potrebné ich nabiť, potom môžete zariadenie nabíjať až trikrát na plnú kapacitu bez pripojenia do zásuvky. Sú vhodné v situáciách, keď potrebujete rýchlo dobiť telefón v teréne, a niektoré sú navyše vybavené solárnym panelom, ktorý umožňuje ich pomalé dobíjanie. Vďaka veľkej kapacite nabíjania zvládnu aj poháňať bežné spotrebiče niekoľko hodín, preto sú skvelou voľbou na chaty alebo do prírody.
Výhody a nevýhody
- rýchlo dostupný zdroj energie
- mnoho rôznych typov v rozličných dizajnoch
- deklarovaný výkon nemusí zodpovedať realite