
Vitajte v Aeterne, v novom svete s novými pravidlami
New World sa odohráva na tajomnom kontinente známom ako Aeternum. Vaša postava tu stroskotá a čoskoro zistíte, že krajinu sužuje choroba zvaná Corruption. Aeternum je domovom neuveriteľnej sily a existujú ľudia, ktorí by ju radi využili. V hlavnom príbehu sa vydáte na výpravu, ktorej cieľom je odhaliť tajomstvo Corruption a skoncovať s tými, ktorí ju chcú využiť na páchanie zla. To je viac-menej podstata „lore“ New Worldu. Budem úprimný; v určitom okamihu som prestal príbehu venovať pozornosť. Čiastočne preto, že všetky úlohy pôsobia pomerne bezvýznamne a banálne a sú prezentované väčšinou cez nudné dialógy či pohodené zápisky. Predovšetkým som sa však chcel venovať (prekvapivo) tomu hlavnému: „strýko Grindovi“.
Bohužiaľ, pokiaľ si chcete toto MMORPG zahrať kvôli jeho príbehu, preskúmať jeho minulosť, prítomnosť a potencionálne aj budúcnosť, New World vás v tomto ohľade zo stoličky zrejme nezdvihne. Na druhú stranu treba povedať, že Amazon Games nikdy v priebehu vývoja netvrdili, že by PvE časť mala byť na rovnakej úrovni ako napríklad PvP bitky. To však nič nemení na tom, že nedostatok PvE obsahu je v každom MMORPG braný ako chyba a bohužiaľ to platí aj tu
Grind, craftovanie a leveling, to je, o čo tu beží
Cez všetky svoje chyby a prešľapy (dostaneme sa k nim neskôr) robí New World jednu vec nadmieru dobre: dáva hráčom hmatateľný pocit pokroku. Amazon Games to dosahuje implementáciou elegantných prvkov používateľského rozhrania a ponúk, vďaka ktorým je radosť prechádzať stovky položiek na zozname a hľadať tú jedinú vec, ktorú chcete vyrobiť. Za tým nezaostáva ani poskytovanie niekoľkých spôsobov, ako si môžete zvyšovať úroveň.
Všetko, čo v New Worlde robíte, prispieva k vašej celkovej hráčskej úrovni – je možné úplne ignorovať hlavný príbeh (samozrejme až po úvodných výukových úlohách) a sústrediť sa iba na svoje remeselné a zberateľské schopnosti. To vás síce vyradí z niektorých hlavných PvE aktivít, ale môžete sa dostať na 60. úroveň len vďaka craftingu, zberu surovín, a pritom si stále môžete vyrobiť niektoré z najsilnejších vybavení v hre bez toho, aby ste sa museli dotknúť príbehu. Nie práve prehnane zábavné po niekoľkých desiatkach hodín, ale tá možnosť tu existuje, čo nemalá časť hráčov určite ocenia.
New World preteká aktivitami a zábavným PvP
Na druhú stranu, ak ste prišli hlavne kvôli boju, ponúka New World množstvo PvE a PvP aktivít, ktoré vám padnú do noty. Sú tu Expeditions, čo sú v podstate päťčlenné dungeony, ktoré môžete prebehnúť pre skúsenosti a loot, a tiež Corruption Portals, ktoré sa každú chvíľu objavujú po celej mape a vy musíte vyčistiť vlny nepriateľov a portály zavrieť, aby ste získali odmenu.
Vďaka toľkým možnostiam získavania skúseností mi levelovanie nikdy neprišlo vyložene ohrané. Strávil som desiatky hodín ťažbou železných žíl a zberom vlákien, aby som ich mohol premeniť na materiály, ktoré som potom mohol použiť na výrobu ľahkej zbroje a zvýšiť si tak úroveň zručnosti zbrojárstva. Akonáhle ma táto činnosť prestala baviť, mohol som stráviť hodiny rybárčením, aby som si zvýšil úroveň svojej zručnosti rybárskeho remesla, a predať všetky mušle inému hráčovi za mince.
A keby ma prestalo baviť aj to, mohol by som pokračovať v hlavnom príbehu a odomknúť si ďalšie expedície, ktoré by som mohol podnikať s priateľmi. A ak by ma to prestalo baviť aj toto, mohol by som zapnúť PvP a začať pre svoju frakciu získavať vplyv na nepriateľských územiach. Čo ma privádza k najväčšiemu hlavnému prvku Nového sveta: PvP stretom a vojnám medzi frakciami.
Aeternum je k dispozícii a traja veľkí hráči si brúsia meče
V určitom bode hlavného príbehu sa všetci hráči môžu pridať k jednej z troch frakcií: Syndicate, Marauders a Covenant. Pokiaľ získate dostatok finančných prostriedkov a prostredníctvom PvP úloh vytvoríte dostatočný vplyv pre svoju frakciu na danom území, budete môcť vyhlásiť vojnu vládnucu frakciu tohto územia. A pokiaľ onú vojnu vyhráte, prevezmete nad regiónom kontrolu a budete dostávať obrovské sumy mincí prostredníctvom daní od všetkých hráčov, ktorí využívajú craftovacie zariadenia v danom meste.
Ovládanie regiónu prináša množstvo výhod, napríklad lacnejšie náklady na rýchle cestovanie (verte mi, tie sa rýchlo sčítajú). Ak ste súčasťou spoločnosti, ktorá viedla vojnu a získala územie, budete mať aj zľavy na daniach z výroby, rafinácie a vlastníctva domov. Jednoducho povedané, účasť v PvP a pomoc svojej frakcii pri získavaní územia prináša množstvo výhod. A aj keď ma na žánri MMORPG oveľa viac baví jeho PvE prvok, aj tak som sa pristihol, ako ma moje povedomie prinútilo zareagovať, chytiť zbraň a ísť pomôcť svojej frakcii zatlačiť ostatných hráčov, kedykoľvek sa pokúsili o nápor na mesto, ktoré bolo pod mojou (našou) kontrolou.
Spoločenský aspekt New Worldu je chtiac nechtiac všepohlcujúci a onedlho som prevzal tzv. „frakčné myslenie“. Aj ja si tak skoro začal napríklad pri náhodnom stretnutí s členom cudzej frakcie hovoriť milé veci ako: „fuj, ty žltá/zelená mrcho, škoda, že nemám aktivované PvP. Poprípade som sa išiel ukradnúť uloveného jeleňa členovi opačnej frakcie, a to tak, že som ho stiahol z kože skôr, než k nemu chudák dôjde. Hoci žiadny MMO chat nie je bezpečný pred občasnými výlevmi internetového rasizmu, sexizmu a nenávistných prejavov, nepriateľstvo medzi frakciami v hre vždy pôsobilo skôr ako priateľská súťaž a vytváralo zaujímavú hráčsku dynamiku. Pravdou však je, že sa situácia líšila server od severu – ja som mal možno jednoducho šťastie a pomohol tomu aj fakt, že väčšina ľudí šprechtila v nemčine, čím som bol zrejme ušetrený tých najväčších verbálnych útokov.
Keď New World nepôsobí tak „novo“
Teraz, keď som titul v podstate vychválil do nebies, musí prísť aj následná studená sprcha, bohužiaľ. V prvých hodinách hry, kedy ste sa ešte len vybatolili z tutoriálu, budete v rámci hlavného príbehu a vedľajších úloh vykonávať množstvo podradných aktivít. Všetky misie spočívajú v tom, že idete z bodu A do bodu B a máte za úlohu zabiť X nepriateľov alebo otvoriť X truhiel alebo interagovať s X svietiacimi modrými bodmi. Potom sa vrátite do bodu A, odovzdáte úlohu a máte hotovo.
Na vyšších úrovniach, keď sa blížite k hranici 60, sú questy úplne rovnaké. Choďte sem, zabite toto, otvorte truhly, stlačte svietiaci modrý bod a vráťte sa späť. Ani typy nepriateľov sa nemenia; od 1. do 60. úrovne zabíjate rovnakých pirátov s rovnakými movesetmi (typy ich útokov) alebo rovnakých nepriateľov typu zombie. Dokonca aj zvieratá sú rovnaké: medvede, rysi, vlci, losi, moriaky, králiky. Všetky sú rovnaké, len v odlišných oblastiach sa inak volajú. Je to tak repetitívne, že aj mestá v tomto masívnom otvorenom svete sa riadia rovnakými tromi sadami rozvrhnutia.
Hra má samozrejme celkovo problémy, ktoré presahujú rámec skopírovaných a vložených miest a nepriateľov. Pre začiatok sa musíte zmieriť s tým, že pokiaľ ste veľmi príležitostný hráč, je nepravdepodobné, že by ste sa niekedy zúčastnili vojny. Tieto stretnutia 50 vs 50 znie na papieri zaujímavo, ale ak nemáte vysokú hráčsku úroveň alebo nemáte dobré sociálne vzťahy s rôznymi vodcami spoločností vo vašej frakcii, sú vaše šance na to, že budete vybraní do vojnovej zostavy, dosť malé. Tu vám nezostane než len dúfať, že sa hromada ľudí v daný čas nedostaví a vás vyberú ako náhradníka.
Čo sa týka PvE, v hre je teraz k dispozícii len niekoľko dungeonov, ktoré je síce celkom zábavné prechádzať s priateľmi, ale samy o sebe sú dosť nevýrazné. Všetky dungeony vyzerajú trochu jednotvárne s nudnou šedou farebnou paletou, nie je tu žiadna ambientná hudba, a čo je najhoršie, New World nemá žiadny druh vyhľadávača party/skupiny, čo je pomerne základné funkcie moderných MMO. Pokiaľ potrebujete skupinu, s ktorou by ste mohli prejsť dungeon, musíte to napísať do všeobecného alebo náborového chatu, čo nie je vždy ideálne, najmä ak sú chaty práve zaspamované (čo bežne sú).
Chyby na kráse, ktoré časom zmiznú?
A v čase písania tohto článku sú ako endgame, tak aj ekonomika New Worldu do značnej miery v troskách. Endgame aktivity sa väčšinou skladajú z pobehovania po zónach na vysokých úrovniach, čakania na spawn nejakých elitných bossov a ich následné farmenie kvôli koristi. Ekonomika tiež zažíva celkom intenzívnu defláciu. Akonáhle vám dôjdu úlohy, ktoré môžete plniť (áno, to je v tejto hre rozhodne možné), je podstatne ťažšie zarobiť peniaze, čo nie je veľký problém, pokiaľ si neplánujete kúpiť dom. Ale čo si budeme rozprávať: na 60. úrovni budete dom v určitom okamihu rozhodne potrebovať, ak nechcete ďalej platiť premrštené ceny Azothu, špeciálnej meny v New Worlde, za rýchle cestovanie.
New World je obrovský grind s desivým nedostatkom obsahu a ekonomikou, ktorá nie je práve zábavná... a napriek tomu som sa však pristihol, že sa k tejto hre deň čo deň vraciam. Nedokážem presne vysvetliť prečo; pravdepodobne je to preto, že New World oslovuje moju mentalitu plazieho mozgu a ma jednoducho baví sledovať, ako sa z malých čísel stávajú veľké, keď si zvyšujem úroveň jednotlivých craftovacích zručností. Páči sa mi ten nával adrenalínu, kedykoľvek vyťažím vzácnu surovinu zo železnej žily alebo keď vyrobím niečo božie a predám to na trhu za tony mincí.
Svetlo na konci New World tunela
Cez všetky svoje chyby a nedostatky je New World pravdepodobne najzaujímavejšie (z iných dôvodov, než som čakal) MMORPG, ktoré som za poslednú dobu hral, a to vďaka pútavému otvorenému svetu a politike frakcií, ktorá je pri každom prihlásení do hry zaujímavá. Tento titul nie je ľahké odporučiť, najmä preto, že už existujú iné MMO, ktoré úplne dokonale vystihli aspekty PvE questov a endgame obsahu, takže v porovnaní s nimi vyzerá New World ako neohrabaný príbuzný. Aj tak je ale ťažké poprieť kúzlo Aeterna a všetok potenciál, ktorý v sebe skrýva.
Jednoducho povedané: New World aktuálne môžem odporučiť len tým, ktorí sú stopercentne zažratí do myšlienky frakčnej politiky a PvP, poprípade milovníkom craftingu as ním spojeného grindu. Dajte tomu ale expanziu alebo dve a z hry by sa mohlo stať niečo naozaj výnimočné. V čase písania článku v špičke New World stále hrá na Steame 250000+ hráčov, čo nie je práve malé číslo. Tak len dúfajme, že to Amazonu bude stačiť na to, aby potenciál New Worldu neudusil a namiesto toho ho dostal tam, kde by si titul takého giganta zaslúžil byť.
Video
Požiadavky na hru
Minimálne požiadavky
- Vyžaduje 64-bitový procesor a operačný systém
- OS: Windows® 10 64-bit
- Procesor: Intel® Core™ i5-2400 / AMD so 4 fyzickými jadrami @ 3 GHz
- Pamäť: 8 GB RAM
- Grafická karta: NVIDIA® GeForce® GTX 670 2GB / AMD Radeon R9 280 alebo lepšia
- DirectX: Verzia 12
- Pripojenie: Širokopásmové pripojenie k internetu
- Pevný disk: 50 GB voľného miesta
- Dodatočné poznámky: Na hranie je potrebné internetové pripojenie, ponúka nákupy v hre
Odporúčané požiadavky
- Vyžaduje 64-bitový procesor a operačný systém
- OS: Windows® 10 64-bit
- Procesor: Intel Core i7-2600K / AMD Ryzen 5 1400
- Pamäť: 16 GB RAM
- Grafická karta: NVIDIA® GeForce® GTX 970 / AMD Radeon R9 390X alebo lepšia
- DirectX: Verzia 12
- Pripojenie: Širokopásmové pripojenie k internetu
- Pevný disk: 50 GB voľného miesta
- Dodatočné poznámky: Na hranie je potrebné internetové pripojenie, ponúka nákupy v hre
Špecifikácia
- Dátum vydania: 28. septembra. 2021
- Zariadenie: PC
- Platforma: Steam
- Typ distribúcie: Digitálna
- Dostupné na: PC
- Vývojár: Amazon Games
- Vydavateľ: Amazon Games
- Žáner: akčné, dobrodružné, MMO, RPG
- Odporúčaný vek: 16 rokov
- Jazyk: Angličtina, francúzština, taliančina, nemčina, európska španielčina, poľština, brazílska portugalčina, latinskoamerická španielčina.
Obrázky majú iba informatívny charakter. Obchod si vyhradzuje právo na zmenu ceny až po potvrdenie objednávky.
Kategórie
Výrobca Amazon Games

Amazon Games je americká videoherná spoločnosť a divízia online maloobchodného predaja spoločnosti Amazon, ktorá sa zameriava na vydávanie videohier vyvinutých v rámci vývojových divízií spoločnosti.